1979-2019 yılları arası SSCB, Taliban ve NATO dönemlerinde Afganistan'ın göç sorunları
The immigration problems of Afghanistan during the USSR, Taliban and NATO periods between 1979-2019
- Tez No: 698257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı 1979-2019 yılları arasında Afganistan'da yaşanan sorunlar sonucunda Afgan halkının yaptığı göçlere ilgin görüşlerinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışma nicel bir çalışma olup tarama yöntemiyle yapılmıştır. Amaca uygun olarak araştırmada göç eden Afgan halkının sosyo-demografik özelliklerinin belirlenmesi adına 19 soruluk sosyo-demografik anket ve göç nedenlerini belirlemeye yönelik 68 soruluk göç anketi kullanılmıştır. Araştırma örneklemini, seçkisiz örneklem yöntemine göre belirlenen Türkiye'ye göç etmiş 21 Afgan vatandaşı oluşturmaktadır. Araştırmada analiz yöntemi olarak yüzdelik ve frekans analizleri yapılmıştır. Araştırmada yapılan analiz sonuçlarına bakıldığında elde edilen bulgulara göre; Türkiye'ye göç etme sebebine ilişkin verilen cevaplar incelendiğinde araştırmaya katılan Türkiye'ye göç etmiş Afgan bireylerin genel olarak savaş ve düşmanlıktan ötürü göç ettiği; Afganistan'da güvenlik problemi yaşama durumuna ilişkin cevaplara bakıldığında büyük çoğunluğu güvenlik problemi yaşadığı; Türkiye'de güvende hissetme durumuna göre verilen cevaplara bakıldığında katılımcıların tamamına yakını kendi güvende hissettiği; Türk toplumundan memnun olma durumuna göre dağılım incelendiğinde katılımcıların yarısından fazlasının katıldığı; Türk komşuların yardımcı olma durumuna göre dağılıma bakıldığından katılımcıların yarısına yakını Türk komşularından yardım aldığı; başka bir ülkede yaşama durumuna verilen cevaplar incelendiğinde araştırmaya katılan Türkiye'ye göç etmiş Afgan bireylerin hemen hemen tamamı evet cevabı verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of the Afghan people regarding the migrations as a result of the problems experienced in Afghanistan between 1979-2019. For this purpose, the study is a quantitative study and was conducted by scanning method. In accordance with the purpose, a 19-item socio-demographic questionnaire was used to determine the socio-demographic characteristics of the migrating Afghan people and a 68-question migration questionnaire was used to determine the reasons for migration. The research sample consists of 21 Afghan citizens who immigrated to Turkey, determined according to the random sampling method. Percentage and frequency analyzes were used as analysis method in the research. Considering the results of the analysis made in the research, according to the findings; When the answers given regarding the reason for immigrating to Turkey are examined; Considering the answers to the situation of experiencing security problems in Afghanistan, the majority of them have security problems; Considering the answers given according to the state of feeling safe in Turkey, almost all of the participants felt safe; When the distribution according to the state of being satisfied with the Turkish society is examined, it is seen that more than half of the participants participated; Considering the distribution according to the helping status of Turkish neighbors, nearly half of the participants stated that they received help from their Turkish neighbors; When the answers given to the situation of living in another country were examined, it was determined that almost all of the Afghan individuals who participated in the research who immigrated to Turkey answered yes.