Fıkhî açıdan garanti sözleşmesi
The contract of guaranty according to Islamic law
- Tez No: 698264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETULLAH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Garanti konusu, modern dönem İslam dünyası üzerinde en fazla tartışma yapılmış fıkıh problemlerinden biri olmasına rağmen konu ne modern hukukta ne de İslam hukukunda tatminkâr bir çözüme ulaştırılabilmiş değildir. Garanti sözleşmesi, muhataba güven vermeyi amaçlayan özel hukuk muamelelerinden birini oluşturur. Garanti sözleşmesi, Türk Hukuku'nda ayrı ve özel bir kanunla düzenlenmemiş olup, modern hukukçular tarafından kanundaki üçüncü kişinin fiilini üstlenme niteliğinde sayılmıştır. Bu çalışmanın amacı, ülkemizde yaygın olarak kullanılan garanti sözleşmesi sistemini İslam Hukuku açısından değerlendirmek ve garanti sözleşmesi konusunda oluşan bilince destek olmaktır. Dünya'da Müslüman nüfusunun doğal olarak artan talepleri vardır. Bu ihtiyaçlar teminat sözleşmeleri konusunu da kapsamaktadır. Ancak bu sözleşmelerin İslam'ın temel yasaklarıyla çatışmaması gerekmektedir. Çalışma, garanti sözleşmesi konusunda olduğu kadar, Fıkıh ve İslâmî finansın diğer modelleri ile de ilgilidir.
Özet (Çeviri)
The topic of guaranty is one of the most debated problems of fiqh around the modern period of Islamic world. However, this topic couldn't reach a satisfying solution neither in modern law nor in Islamic law. Contract of guaranty is one of the speacial legal transactions which aims to reassure the interlocutor. Contract of guaranty hasn't been set via a different and speacial law in Turkish law, instead of this, it has been regarded as having the characteristics of promising performance of third party by modern legists. The aim of this study is to evaluate the contract of guaranty system which is widely used in our country in terms of Islamic Law and to support the awareness which is about contract of guaranty. Around the world, there are naturally increasing demands of muslim population. This demands embody the contract of guaranty topics, as well. Yet, it is essential that this contract shouldn't be in conflict of the basic prohibitions of Islam. This study is related to both the contract of guaranty topics and the other models of Fiqh and Islamic finance.