Maliyetlerin değerlendirilmesi açısından lojistik köy modellemesi
Logistic village modelling in terms of cost assessments
- Tez No: 698300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÇARIKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Günümüzde ürünlerin hızlı, güvenilir ve düşük maliyetlerle tedarik edilmesi büyük önem kazanmıştır. Bu açıdan bakıldığında lojistik merkezler tedarik zincirinde kilit role sahiptir. Bu tez çalışması kapsamında, Batı Akdeniz Bölgesi'nin dış ticaret faaliyetlerine yönelik bir lojistik merkezin gerekliliği incelenmiştir. Tez çalışması, yapılması önerilen lojistik merkezin tasarımı ve yatırım maliyetleri, farklı taşıma senaryolarına göre taşıma maliyetlerinin analizi ve lojistik merkezin yapılmasına yönelik anket çalışması olmak üzere üç farklı uygulamayı içermektedir. Bu kapsamda; Isparta ve Burdur illerinin dış ticaret verileri ile dış ticarete konu olan ürün gruplarının gönderildikleri ya da alındıkları kıtalar, hangi taşıma modu ile taşındıkları ve işlem gördükleri gümrük müdürlükleri detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca Isparta ili Keçiborlu ilçesinde yapılması önerilen lojistik merkezin lokasyon analizi ve tasarımı yapılarak yaklaşık maliyeti hesaplanmıştır. Üç farklı taşıma senaryosuna göre dış ticaret yüklerin, demiryolu ve karayolu taşıma ve yakıt maliyetlerinin yanı sıra TCDD Taşımacılık A.Ş. taşıma ücretleri ile demiryolu taşıma maliyetleri ve piyasa taşıma ücretleri de karşılaştırılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda, her üç senaryo için de demiryolu taşımacılığının karayolu taşımacılığına göre avantajlı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca çalışma kapsamında, Isparta ve Burdur illerinde faaliyet gösteren, ithalat ve ihracat yapan 105 büyük ölçekli işletme yöneticisinin yapılması önerilen lojistik merkeze bakış açılarının değerlendirilmesi adına anket çalışması uygulanmıştır. Analiz ve değerlendirmeler sonucunda, Isparta ve Burdur illerinde faaliyet gösteren işletmelerin demiryolu taşımacılığını ve yapılması önerilen lojistik merkezi kullanma eğiliminde oldukları ortaya çıkmıştır. Tüm değerlendirme ve analizler neticesinde, yapılması önerilen lojistik merkezin ulusal ve bölgesel kalkınma, kaynakların daha verimli kullanılması ve çevresel faydalarının yanı sıra işletmelere de fayda sağlayacağı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Supplying of the products in quick, cost-effective and reliable manner has gained importance day by day. From this point of view, logistics centers play a key role in the supply chain. In this thesis study, the necessity of a logistics center for the foreign trade activities of the Western Mediterranean Region has been investigated. This study involves three different applications, namely, the proposed logistics center design and investment costs, analysis of transportation costs according to different transportation scenarios, survey for the construction of the logistics center. In this concept, foreign trade data of Isparta and Burdur provinces, the continents where the product groups subject to foreign trade are sent or received, the transport mode they are transported and the customs offices where they are processed have been examined in detail. Additionally, the location analysis and design of the logistics center proposed to be built in Isparta province Keçiborlu district was performed and the approximate cost was calculated. According to three different transport scenarios, besides foreign trade freight, rail and road transport and fuel costs, TCDD Transport A.Ş. transportation fees and rail transportation costs were also compared to the market transportation fees. According to the results, it has been revealed that rail transport is more advantageous than the road transport for all three scenarios. Moreover, a survey study was conducted in order to evaluate the perspectives of the 105 large-scale importer and exporter business managers operating in Isparta and Burdur provinces about the logistics center suggested to be constructed. As a result, enterprises operating in Isparta and Burdur provinces tend to use railway transportation and the logistics center which has been suggested to be constructed. Finally, it has been revealed that the proposed logistics center will provide benefits to enterprises as well as national and regional development, efficient use of the resources and environmental benefits.