Ticaret unvanlarının korunması
Protection of trade names
  1. Tez No: 698326
  2. Yazar: BELİZ ÖZKIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) uyarınca her tacir ticari işletmesi ile ilgili işlemleri ticaret unvanı ile gerçekleştirmek ve ticari işletmesi ile ilgili belgeleri ticaret unvanı altında imzalamak zorundadır. Aynı zamanda her tacir ticari işletmesini açtığı günden itibaren on beş gün içerisinde seçtiği ticaret unvanını ticaret sicile tescil ve ilan ettirmekle mükelleftir. TTK'daki söz konusu düzenlemeler ticaret unvanı seçme ve kullanma hususunda tacire zorunluluk bahşetmektedir. Ticaret unvanı bir başkası tarafından haksız ve ticari dürüstlüğe aykırı olarak kullanılan tacir, unvanını koruma yollarına başvurmak zorunda kalmaktadır. TTK 'da ticaret unvanını koruyan düzenlemeler yer almaktadır. Bununla birlikte ticaret unvanını koruyan düzenlemelere TTK dışında muhtelif kanunlarda da rastlamak mümkündür. Bu çalışmada öncelikle ticaret unvanı kavramı, şekli ve türleri üzerinde durulmuştur. Akabinde unvanın tescil ve ilan edildiği durumlarda TTK'nın hangi hükümlerine başvurularak koruma sağlanabileceği ifade olunmuştur. Yine tescil ve ilan edilmeksizin kullanılan unvanlar üzerindeki hak sahipliği ve hak sahibi olan kişinin unvanını korumak üzere başvurabileceği hükümler incelenmiştir. Ticaret unvanını TTK dışında koruyan muhtelif kanunlardaki hükümler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Yine unvanın marka, işletme adı ve alan adı gibi diğer ticari işaretlere karşı korunabilmesi için gerekli şartlar ve unvanı koruyucu düzenlemeler irdelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise ticareti unvanını koruyan davalar üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda çalışmada ticaret unvanının korunmasına geniş bir pencereden bakılmış ve konu salt TTK 'ya bağlı kalınmaksızın tüm yönleri ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In accordance with The Turkish Commercial Code No. 6102 (TCC), each merchant shall perform its commercial activity under a trade name and use its trade name when signing any deed relating to its commercial enterprise. Therewithal, each merchant shall register its chosen trade name with the trade registry and announce it within fifteen days following the opening date of the commercial enterprise. These regulations of the TCC regarding the choice and use of a trade name impose obligation on the merchant. The merchant whose trade name is used unjustly and incompatible with business integrity by someone else, has to resort to ways of protecting the trade name. TCC contains provisions related to trade name protection. In addition to this, besides of TCC there are regulations concerning the trade name protection in various codes. This study firstly dwells on concept, form and species of a trade name. Subsequently, this study sets forth, in case the trade name is registered and announced, with which provisions of the TCC the trade name can be protected. Anew, it examines ownership on the trade names that has not been registered or announced and the provisions that the rightful owner can resort to. In this study, various codes that protect trade name besides of TCC is addressed in detail. Moreover, this study analyzes, in order for the trade name to be protected against company marks such as trade mark, company name and domain name, the necessary conditions and regulations protecting the trade name. Last part of the study dwells on lawsuits regarding the protection of the trade name. In this regard, this study looks from a broad perspective to the protection of trade name; the subject is discussed in all its parts, without solely adhering to TCC.