Kentsoylu ailelerin hatıralarında aile ve komşuluk
Family and neighborhood in the memories of kentnoble families
- Tez No: 698331
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİLE REŞİDE GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın amacı; kent kültürüyle yetişmiş, kentsoylu aile bireylerinin hafıza ve hatıralarından yola çıkarak kültürel kodlarımızda bulunan ve bütünleştirici toplumsal değerlerimizden biri olan komşuluk ilişkilerini, betimlemektir. Bu çalışmanın araştırma sorusunu ortaya çıkaran, bazı araştırma bulgularının komşuluk ilişkilerinin alt gelir grubu ve işçi sınıfının ilişki biçimi olduğu tespitidir. Kır ve kent ailesi ayırımında etken faktör, meskûn olunan mekânla birlikte, hayat anlayışı, günlük yaşam pratikleri, aileye yerleşmiş kültür bulunmaktadır. Niteliksel araştırma yöntemi ile yapılan bu çalışmada, kent kültürüyle kentsoylu ailelerde yetişmiş kişilerle derinlemesine görüşme yapılarak, veriler elde edilmiştir. Veriler analiz edilerek, çıkarılan bulgulardan hafızalarda var olan komşuluk ilişkilerinin, birey ve toplumsal ilişki üzerindeki olumlu-olumsuz etkileri ortaya konulmuştur. Çalışmada yapılan tanım ile katılımcılardan elde edilen veriler örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to describe neighbourhood relations among urban residents raised in an urban culture as they remember it in their memory and written memoirs. Neighbourhood is evaluated to embody unifying codes of culture. The starting point of this research has been some research results that have attributed neighbourhood relationships to lower economic groups and to the working class. The basis of the rural/urban dinstiction, apart from the location in which people inhabit, rests upon a consideration of World view, Daily life practices and the culture of the family. In this study, based on qualitative research, research data has been collected through in-depth interviews with people raised with an urban heritage. Memories of neighbourhood relationships have are analyzed with a view of their negative and positive impact on the individual and society. The data acquired from the participants overlap with the definition made in the thesis.