Kreatives schreiben in den daf-lehrwerken
Yabancı dil olarak Almanca ders kitaplarında yaratıcı yazma
- Tez No: 698336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ İLKNUR CUMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Almanca
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Okumak ve yazmak miras alınamayacak ilkelerdir. Yazma, birçokları için sıkıcı ve özellikle okul ortamı dışındaki öğrenciler için söz konusu bile olmayan bir süreçtir. Ancak yaratıcı yazma bu anlamda sıkıcı değildir, çünkü yaratıcı yazma yöntemleriyle, teşvik yoluyla, birçok bilim insanı, öğrencileri yaratıcı bir şekilde motive etmeyi ve sınıfta eğlenmeyi başarmıştır. Becerilerin dağıtımı uzun süredir ders kitaplarında da görülmektedir, özellikle yazma becerileri daha çok alıştırma ve ödev olarak görülmektedir. Yaratıcı yazma ilk olarak Amerika'da 19. yüzyılın sonunda ortaya çıkmıştır. Ancak daha sonra Büyük Britanya ve Almanya'da gelişmiştir. Mekânsal anlamda da zamanla birçok değişime uğramıştır. Yaratıcı yazma başlangıçta üniversite alanında görülmeye başlanmıştır, günümüzde ise sosyal medya alanlarında özellikle internette, çeşitli bloglarda rastlamak mümkündür. Bu çalışmanın amacı, yabancı dil ders kitaplarında yaratıcı yazmanın yöntem ve tekniklerini kullanmayı genç nesillere aktarabilmek. Özellikle Brainwriting, Freewriting ve Cluster yöntemlerinin birbirinden ayrılıp ayrılmadığına ve nasıl bölündüğüne analiz aşamasında dikkat edilmiştir. Sonuç olarak analiz edilmiş olan yabancı dil Almanca üç ders kitaplarının set halinde incelenmesi aşamasında birbirlerinden çok farklı bir şekilde oluşturulduğu görülmektedir. Özellikle yaratıcı yazma yöntem ve tekniklerine Yabancı dil Almanca dersi için yerel hazırlanmış olan ders kitabında yaratıcı yazma alıştırmaları ve uygulamaları çok az yer almaktadır. Diğer taraftan ise Almanca dil öğretimi için hazırlanmış olan ders kitapları çok daha fazla yaratıcı yazma alıştırmaları, uygulamalar ve oyunlar desteklenmiş bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Reading and writing are principles that cannot be inherited. Writing is a boring process for many people and especially out of the question for students outside of the school environment. Creative writing, however, is not really meant in that way, because of the incentive with the methods of creative writing, many scientists have succeeded in motivating students creatively and having fun in the classroom. The division of competencies has also been seen in textbooks for a long time, especially writing skills are more often assigned to exercises and tasks. Creative writing has existed in America since the end of the 19th century. It was only later created in Great Britain and Germany. The space has also changed a lot over time. While creative writing has been seen in the university environment, it is now so widespread that it can even be found on the network, on various blogs, and on social media. The aim of this work is to find out the use of creative writing in foreign language textbooks. Particular attention was paid to the methods, brainwriting, freewriting and clusters, whether and how they were divided into tasks. Three textbooks were examined and the results differed. While there is almost no creativity in one textbook, the other textbooks contain tips and suggestions for creative writing.