Gold investment attitudes of individuals-Turkey example
Bireylerin altın yatırım tutumları-Türkiye örneği
- Tez No: 698380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tarih boyunca altın, bir ödeme aracı, mücevherat, endüstriyel girdi ve özellikle son yıllarda yatırım aracı olarak kullanılan değerli bir metaldir. Altın yatırımına ilişkin tutumlarda gerek altının kendine has özellikleri, gerekse yatırımcıların profilleri etkin rol oynamaktadır. Bu çalışmada, bireylerin yatırım kararlarında yalnızca rasyonellik olgusunun değil genetik, psikolojik, demografik ve sosyolojik gerçekliklerin de etkili olduğu görüşünden hareketle, Türk yatırımcısının altın yatırımına olan eğilimi ve altına yatırım yapmasında rol oynayan etkenlere ilişkin veriler anket yöntemiyle toplanarak yatırımcıların algıları ve tutumları ile demografik özellikleri arasındaki ilişkiler tek yönlü ANOVA testi ve t istatistiği ile bireylerin algıladıkları fayda ve demografik özelliklerinin altına yönelik yatırım tutumlarında etkisi olup olmadığı ise Yapısal eşitlik modeli ile araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the gold has been a commonly-used precious metal demanded for an instrument of payment, a substance for jewelry manufacture, an industrial output and particularly an investment tool in recent years. Both the earmarks of gold itself and the investor profile play a crucial role in the gold investment attitudes. Starting from the point of view that not only rationality but genetic, psychological, demographical, or sociological facts bias individuals' investing decisions, in this study, the tendency of individual investors in Turkey while investing in gold and the reasons that they consider while investing in gold will be presented by survey method and examining the relations between their perceptions and preferences with their demographics by one-way ANOVA and t-test and whether there is a relation between the perceived benefits and demographical traits of individuals and investment behavior and strategies of individuals via Structural Equation Modeling.