Panaphis juglandis(Goeze) (Hemiptera:Callaphididae) ile beslenen Chrysoperla carnea (Stephens) (Neuroptera:chrysopidae)'nin farklı sıcaklıklardaki predasyon oranı ve işlevsel tepkisi
The predation rate and functional response of Chrysoperla carnea (Stephens) (Neuroptera:Chrysopidae) feeding with Panaphis juglandis (Goeze) (Hemiptera:Callaphididae) at different temperatures
  1. Tez No: 698432
  2. Yazar: MELİKE KANTARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ATLIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Panaphis juglandis (Goeze) (Hemiptera: Callaphididae)' in farklı yoğunluklarında (4, 8, 16, 32, 64, 128) beslenen Chrysoperla carnea (Stephens) (Neuroptera: Chrysopidae)' nın predasyon oranı ve işlevsel tepkisine sıcaklığın etkisi araştırılmıştır. Avcı test edilen dört farklı sıcaklıkta (18, 23, 28 ve 32°C) tip II işlevsel tepkiyi göstermiştir. Bu tip avcılar düşük av yoğunluğunda maksimum ölümlere neden olurlar. Chrysoperla carnea' nın en yüksek predasyon oranı (%97.5±1.22) 32°C' de, en düşük predasyon oranı ise (%18.125±4.18) 18°C' de gözlemlenmiştir. En yüksek saldırı oranı (3.1472 ± 0.1271) ve en kısa elde etme süresi (0.0258 ± 0.0033) 32°C' de gözlemlenmiştir. Sonuçlar, Chrysoperla carnea larvalarının, Panaphis juglandis popülasyonu üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, C. carnea' nın, P. juglandis üzerindeki biyolojik kontrol yeteneğinin kapsamlı şekilde araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of temperature on functional response and predation rate of Chrysoperla carnea (Stephens) (Neuroptera: Chrysopidae) was investigated at different densities (4, 8, 16, 32, 64, 128) of the Panaphis juglandis (Goeze) (Hemiptera: Callaphididae). Based on the results, the predator exhibited type II functional response at four tested (18, 23, 28 and 32°C) temperatures. Predator of this type cause maximum mortality at low prey density. The predation rate of Chrysoperla carnea was the highest at 32°C (%97.5 ± 1.22) and was the lowest at 18°C (%18.125 ± 4.18). The highest attack rate (3.1472 ± 0.1271) and the shortest handling time (0.0258 ± 0.0033) was observed 32 °C. Results indicated that larvae of Chrysoperla carnea, has a good predation potential in controlling Panaphis juglandis. However, for a comprehensive estimation of the bio-control abilities.of C. carnea toward P. juglandis, further field based studies are needed.