Development of a digital maturity model for small and medium sized enterprises: A case study in Turkey
Kobiler için dijital dönüşüm değerlendirme aracı geliştirilmesi:Türkiye'de örnek bir çalışma
- Tez No: 698431
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI SENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kobiler değer zincirinde önemli bir rol oynamaktadır ve günlük operasyonları küçük olmaları ve daha az bürokratik süreçlerden geçtikleri için büyük şirketlere göre daha esnektir. Ürün özelleştirmedeki yetkinlikleriyle bilinirler. Öte yandan, dijital dönüşüm yolculuklarında finansal ve teknik yetersizlikler, organizasyonel yapı eksiklikleri, standartlaşma problemleri ve araştırma kuruluşlarıyla iş birliği eksikleri gibi kısıtlamalar bulunmaktadır. Kobiler bu kısıtlamalar göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir. Bu çalışmanın amacı kobiler için kullanılabilecek geçerli ve doğrulanmış bir dijital dönüşüm değerlendirme aracının geliştirilmesi ve dijitallik seviyesini etkileyen faktörlerin analizi için bu modelin uygulanmasıdır. D3A değerlendirme aracı kobiler için özel olarak geliştirilmiş ve bu kısıtlamalara odaklanılmıştır. Geliştirilmiş modelle yüz yüze görüşmelerle 100 kobinin dijital dönüşüm olgunluk seviyeleri ölçülmüş, dijital dönüşüm süreçlerini etkileyen faktörlerin tespit edilebilmesi için sonuçlar analiz edilmiştir. D3A'nın geçerli ve doğrulanmış bir değerlendirme aracı olarak kobilerin mevcut durumlarını analiz etmede kullanılabileceği kanıtlanarak akademiye katkıda bulunulmuştur. Dijitalleşmeyi etkileyen faktörler incelenerek çeşitli bulgular elde edinilmiştir. Bu bulgular kobiler tarafından öncelikli çalışma alanlarını tespit edebilmek için kullanılabilir. Ayrıca D3A bölgemizdeki kobilerin dijitalleşme seviyeleriyle ilgili de bir durum tespiti sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
SMEs play an immense role in the value chain and their daily operations are relatively more flexible than larger companies due to their smaller sizes and existence of less bureaucracy in their operations. SMEs are recognized by their high product customization skills. However, there are many obstacles that SMEs have in their DX maturity advancements such as financial and technical insufficiencies, organizational drawbacks, issues with standardizations and lack of alliances with research institutions. Given these distinct characteristics the DX maturity of SMEs should be evaluated accordingly by considering the challenges they face. The aim of this study is to develop a valid and reliable digital maturity model for SMEs and to implement this framework to analyze the factors that affect the digitalization levels of these companies. The DX assessment survey D3A is developed with the special focus on SMEs and the restrictions on their DX journeys. The generated framework is applied on 100 SMEs by face-to-face interviews and the results are analyzed. Valuable contributions are made to the DX literature by showing that D3A is a reliable and valid framework that can be used in assessing the DX maturity of SMEs. Furthermore, insights are generated on the factors that affect the digitalization levels of SMEs. These findings can be effectively used by the SMEs to generate critical improvement directions in developing their DX roadmaps. Nevertheless, D3A framework provides a general understanding of the digital maturity of SMEs in our area.