X^2-kxy-y^2=±k diyofant denklemlerinin çözümleri
Solutions of the diophantine equations x^2-kxy-y^2=±k
- Tez No: 698482
- Danışmanlar: PROF. REFİK KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde konu ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde genelleştirilmiş Fibonacci ve Lucas sayılarını içeren bazı Diyofant denklemleri ve çözümleri verilmiştir. Üçüncü bölüm bazı yeni Diyofant denklemlerinin pozitif tamsayı çözümlerini içeren sonuçlardan oluşmaktadır. Son bölümde ise üçüncü bölümdeki sonuçlar özetlenerek bu bölümde ele alınan denklemler ile ilgili yeni problemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first section of this work, fundamental definitions and theorems related to the subject are given. In the second section, some Diophantine equations and their solutions including generalized Fibonacci and Lucas numbers are given. In the third section covers our main results and is devoted to finding positive integer solutions of some new Diophantine equations. In the last section, the results in the third section are summarized and new problems related to the equations discussed in this section are proposed.