MQTT protokolü ile çalışan nesnelerin interneti cihazların fabrika üretim hatlarına entegrasyonu
Integration of iot devices with MQTT protocol to factory production lines
  1. Tez No: 698483
  2. Yazar: ULAŞ UZUNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECİP GÖKHAN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde internet kullanımına hayatımızın her yerinde rastlamak mümkündür. İkili iletişimden kıtalar arası bilgi paylaşımına kadar tüm gereksinimlerimizi internet üzerinden karşılamaktayız. Internet of Things (IOT) yani Nesnelerin İnterneti olarak adlandırılan kavram ise, akıllı cihazların ve makinelerin birbirleriyle veya sistemlerle bağlantılı olup, birbirleriyle iletişim içerisinde olduğu duruma verilen addır. Nesnelerin İnterneti ile, çeşitli sensorlar kullanarak, bulunulan çevre içerisindeki tüm olayları izlememiz mümkün olabilmektedir. Bu sensorlar kullanım alanına göre kablolu veya kablosuz olarak haberleşebilmektedir. Bu sistemin fabrikalarda üretim hatlarına entegrasyonu ile; ortamda, makine ve cihazlarda bulunan sensorlardan gelen gerçek zamanlı veriler ile hatların canlı takibi yapılabilmektedir. Gelen bu veriler, bulut depolama ile depolanır ve bir veya birden fazla veri tabanına kayıt edilir. Kayıt edilen bu veriler, üretim hatlarının gerçek zamanlı takibinin yanı sıra büyük veri analizi yapmak için de kullanılabilir. Büyük veri analizi, bir veri tabanında toplanan verilerin analiz edilip, işlenebilir ve anlamlı hale dönüştürülmesidir. Nesnelerin internetinin üretim hatlarında kullanılmasıyla, sensorlardan toplanan verilerin hazırlanmış algoritmalar tarafından değerlendirmesi sağlanmaktadır. Böylece insan hatalarını en aza indirerek; üretim makinelerinin ömürlerini ve verimliliklerini arttırmak, plansız ve arızi duruşların önüne geçerek üretim sürekliliğini sağlamak hedeflenmektedir. Bu çalışmada nesnelerin internetinin fabrikalarda bulunan üretim hatlarına entegrasyonu ile ilgili çalışmalar incelenmiş ve gerçekleştirilmiştir. Veri tabanı seçimi, kullanılacak sensorlar, analizi yapılacak verilerin seçimi ve önleyici ve kestirimci bakımlar hakkında çalışmalar ve araştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, it is possible to encounter internet usage everywhere in our lives. We meet all our needs over the internet, from bilateral communication to intercontinental information sharing. The concept called Internet of Things (IOT), which is the Internet of Things, is the name given to the situation where smart devices and machines are connected with each other or with systems and communicate with each other. With the Internet of Things, it is possible for us to monitor all events in the environment by using various sensors. These sensors can communicate wired or wirelessly, depending on the area of use. With the integration of this system into production lines in factories; In the environment, live tracking of lines can be made with real-time data coming from sensors in machines and devices. These incoming data are stored in cloud storage and recorded in one or more databases. These recorded data can be used for real-time tracking of production lines as well as for big data analysis. Big data analysis is the analysis of data collected in a database and transforming it into a processable and meaningful form. By using the Internet of Things in production lines, the data collected from the sensors are evaluated by prepared algorithms. Thus, by minimizing human errors; It is aimed to increase the life and productivity of production machines and to ensure continuity of production by preventing unplanned and accidental stops. In this study, studies on the integration of the Internet of Things to production lines in factories have been examined and carried out. Studies and researches on database selection, sensors to be used, data to be analyzed and preventive and predictive maintenance have been conducted.