E-sporun dünya ekonomisindeki önemi üzerine değerlendirmeler
Evaluations on the importance of e-sports in the world economy
  1. Tez No: 698501
  2. Yazar: TALHA ALPEREN HALİSDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Elektronik Sporlar olarak bilinen Espor kavramı oyun ve kurallara göre düzenlenen, beceri, yetenek aynı zamanda el-göz koordinasyonu gerektiren, çok sayıda taraftar ve hayran kitlesine sahip, bireysel veya takım olarak gerçekleştirilen sanal bir rekabet platformudur. Çok sayıda ülke tarafından spor dalı olarak tanınan Espor, kendi uluslararası federasyonu olan, üye ülkelerde ise ulusal federasyonlara sahip bir alandır. Spor alanı başta olmak üzere birçok sosyal alan ile etkileşim içerisinde olan Esporun, teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte son 20 yılın sürekli büyüyen endüstrilerinden biri olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmada, Esporun günümüzde geldiği noktada Dünya Ekonomisi için ne anlam ifade ettiği sorusuna cevaplar aranmıştır. Espor günümüzde büyümeye devam eden, dijital ortamda varlığını sürdüren yeni bir alandır. Öncelikle spor ve dijitalleşme kavramlarının Espor için önemi ve ilişkisine değinilmiştir. Aynı zamanda 2019 sonlarında başlayan ve halen devam eden Covid-19 sürecinin de Espor açısından etkileri incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre 2000-2020 yılları arasında Espor piyasasının ekonomik büyüklüğünü etkileyen en önemli unsurlar oyuncu ve takım sayılarını arttırmak ayrıca yeni oyunların üretilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of Esports, known as Electronic Sports, is a virtual competition platform that is organized according to the game and rules, requires skill, talent as well as hand-eye coordination, has a large number of fans and fans, and is performed individually or as a team. Esports, which is recognized as a sport branch by many countries, is a field with its own international federation and national federations in member countries. Esports, which interacts with many social areas, especially sports, is considered to be one of the constantly growing industries of the last 20 years with the development of technology and the widespread use of digitalization. In this study, answers were sought to the question of what Esports means for the World Economy at the point it has reached today. Esports is a new field that continues to grow and continues its existence in the digital environment. First of all, the importance and relationship of the concepts of sports and digitalization for Esports were mentioned. At the same time, the effects of the Covid-19 process, which started in late 2019 and are still ongoing, in terms of Esports were also examined. According to the results of the study, it was seen that the increase in Esports dynamics between 2000 and 2020 significantly affected the prize money in time series analysis. According to the results of the study, the most important factors affecting the economic size of the Esports market between 2000 and 2020 are increasing the number of players and teams and the production of new games.