The effects of the intermediation spread on formal and informal entrepreneurship
Faiz marjının kayıtlı ve kayıtdışı girişimcilikteki etkileri
- Tez No: 698522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN EREM ATEŞAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezde mevduat ve kredi faizi arasındaki marjın etkilerini kayıtlı ve kayıtdışı sektörün birlikte yer aldığı bir keşisen nesiller modeli üstünden inceliyoruz. Bu marjdaki artışlar, toplam üretimi ve ücretli kesimin maaşlarını düşürmenin yanında, vergi kaçıran ve yakalanmamak için ölçeğini küçük tutmak durumunda kalan kayıtdışı sektörün yaygınlığını da artırmaktadır. Marjdaki artışlar üretimin büyük bölümünü içine alan kayıtlı sektördeki işgücü ve sermaye taleplerini ciddi ölçüde etkileyerek denge faktör fiyatlarını düşürdüğü için, özellikle kayıtdışı girişimciliğin fırsat maliyetini düşürmektedir. Marjın varlığı hem kayıtlı girişimciler hem de maaşlılar aleyhine kayıtdışı girişimcilerin oranını arttırmaktadır. Bunun yanında, kayıtlı girişimcilerin girişim ölçeklerini de ciddi ölçüde tahribata uğratmaktadır. Maaşlardaki ve mevduat faizlerindeki düşüş aynı zamanda düşük girişimcilik vasfına sahip birimlerin varlık biriktirme eğilimlerini düşürmektedir. Sermaye talebinde ve arzında birlikte gerçekleşen bu düşüşler nihayetinde kayıtlı girişimcilerin kullanabileceği finansal dış kaynak miktarını azaltmaktadır
Özet (Çeviri)
In this thesis, we attempt to measure the effects of the interest wedge between the deposit and the lending rate on the overall economy in an overlapping generations setup that features the formal and the informal sector. The increases in the magnitude of the interest wedge harm output, lower wages and increase the prevalence of production units that evade taxes and stay small in order to remain undetected. General equilibrium results show that the increases in the intermediation wedge affect capital and labor demand for the formal sector, lower the equilibrium prices and thus, decrease the opportunity cost for the entrepreneurs in the informal sector. The presence of intermediation spread increases the measure of informal producers that would otherwise be either formal producers or workers. It also decreases the scale at which formal entrepreneurs would operate if the intermediation spread was absent. The decreases in wages and interest rates also cripple the incentive to accumulate asset among low skilled agents in the finite-horizon model. As the increases in the user cost of capital combine with the decreases in the return to asset accumulation and being a salaried worker, the amount of external funds that the formal entrepreneurs would benefit goes down.