Ekin bambul böceği [Anisoplia spp. (Coleoptera: Scarabaeıdae: Rutelinae)]'nin Van ve ilçelerinde buğday ekiliş alanlarında bulunan türleri ve yayılış alanları
The grain beetle [Anisoplia spp. (Coleoptera: Scarabaeidae: Rutelinae)] species and their distribution found on wheat fields in Van province
- Tez No: 698526
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH ÖZGÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Anisoplia spp. (Ekin bambul böceği), hem dünyada hem de ülkemizde buğday ekim alanlarında önemli ürün kayıplarına neden olan zararlı türlerden biridir. Bu çalışmada zararlının Van ili ve ilçelerinde bulunan buğday alanlarında, Anisoplia cinsine bağlı türler, yayılışları ve ilçelere göre yoğunlukları saptanmıştır. Bu amaçla 2021 yılı Nisan-Ağustos aylarında belirlenen bölgelerde aylık periyotlar ile surveyler yapılmış ve örnekler toplanmıştır. Örneklemelerde standart atrap ve elle toplama yöntemleri uygulanmıştır. Anisoplia spp. Çatak ilçesi dışında tüm örnekleme alanlarında tespit edilmiştir. Çalışma alanlarında Anisoplia (Coleoptera: Scarabaeidae: Rutelinae) cinsine bağlı Anisoplia austriaca, A. signata, A. lata, Brancoplia leucaspis, Blitopertha nigripennis, Chaetopteroplia segetum ve tür tanısı yapılamayan Anisoplia sp. türleri tespit edilmiştir. Bu türler arasından bütün ilçelerde en yaygın ve en yoğun olarak Chaetopteroplia segetum türü tespit edilmiştir. Van ve çevresinde tespit edilen bu türlerin tamamı bölge için ilk kayıtlardır. Genel olarak, Anisoplia türlerinin bölgede ekonomik anlamda zarar yapabilecek yoğunluklarda olmadıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Anisoplia spp. (The Grain Beetle) is one of the harmful species that cause significant crop losses in wheat cultivation areas wherein our Country and in the World. In this study, the species belonging to the genus Anisoplia, their distribution and density according to the regions were determined in the wheat fields in Van province and its districts. For this purpose, monthly surveys were carried out in the determined regions in April-August 2021 and samples were collected. Standard sweepnet and handling methods were used for the sampling. Anisoplia spp. has been found in all sampling areas except Çatak district. In the study areas, Anisoplia austriaca, A. signata, A. lata, Brancoplia leucaspis, Blitopertha nigripennis, Chaetopteroplia segetum and an unidentified species which was called as Anisoplia sp. were determined. Among these species, the most common and densest species was determined as Chaetopteroplia segetum in all districts. All of these species found in Van and its around are the first records for the region. In general, it has been observed that Anisoplia species are not at densities that can cause economic damage in the region.