Promoting learner autonomy and improving reflective thinking skills through reflective practice and collaborative learning
Yansıtıcı pratik ve birlikte öğrenme ile öğrenen özerkliğini ve yansıtıcı düşünme becerilerini geliştirme
  1. Tez No: 698525
  2. Yazar: BURCU ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, öğrenen özerkliği ve yansıtıcı düşünme becerilerinin geliştirilmesinde, yansıtıcı pratik ve birlikte öğrenmenin rolünü araştırmıştır. Ayrıca, öğrenen ve öğretmen algılarını incelemiştir. Karma-yöntem tasarım ile, Akademik İngilizce Becerileri dersi alan öğrencilerden oluşan tek bir grup (N=41), yansıtıcı günlük yazma pratiğine ve birlikte öğrenme etkinliklerine maruz bırakılmıştır. Çalışmada kullanılan nicel veri toplama araçları, ön test ve son test formatında verilen Öğrenen Özerkliği Ölçeği (ÖÖÖ), ön test ve son test formatında verilen Yansıtıcı Düşünme Becerileri Ölçeği (YDÖ); ve Öğrenen Özerkliği ve Yansıtıcı Becerilerindeki Değişim Ölçeği (ÖÖTYD)'dir. ÖÖÖ ve YDÖ ön ve son testlerin istatistiksel analizlerinde, katılımcıların özerklik ve yansıtıcı düşünme becerileri anlamında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Fakat ÖÖTYD sonuçları istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermiştir. Yansıtıcı günlükler, öğrenci görüşmeleri ve öğretmen yansıtıcı raporu gibi nitel araçların bulguları, ÖÖTYD sonuçlarını desteklemiştir ve katılımcıların yansıtıcı pratik ve birlikte öğrenmeye yönelik olumlu tutumlarını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the role of reflective practice and collaborative learning practice in promoting learner autonomy and improving reflective thinking skills. It also explored the learner and teacher perceptions. Through a mixed-method design, one single group, consisting of participants enrolled in an Academic English Skills course (N=41), was exposed to a treatment of reflective journal writing practice and collaborative learning activities. The quantitative data collection instruments used in the study were pre- and posttests of Learner Autonomy Scale (LAS), pre- and posttests of Reflective Thinking Skills Scale (RTS); and Change in Learner Autonomy and Reflective Thinking Skills Scale (CLARTS). Statistical analysis of pre- and post-tests scores detected no statistically significant difference in participants' learner autonomy and reflective thinking skills. However, the results of CLARTS indicated a statistically significant difference. Finally, the qualitative findings obtained from reflective journals, student interviews and teacher reflective report, supported the results of CLARTS and revealed positive attitude of learners towards reflective practice and collaborative practice.