Farklı diyet lifi türlerinin şeker ilavesiz yumuşak şekerlerin fizikokimyasal, tekstürel ve besinsel özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different dietary fibre types on the physicochemical, textural and nutritional properties of no sugar added soft candies
- Tez No: 863532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA EBRU FIRATLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüz sosyoekonomik koşullarının etkisi ile tüketicilerin sağlıklı beslenme ihtiyaçlarında yaşanan artış gıda ürünlerinden de beklentilerini değiştirmiştir. Son yıllarda tüketiciler ürünlerden yalnızca beslenme ihtiyacını karşılamasını değil buna ek olarak sağlıkları için pozitif bir etki yaratmasını beklemektedir. Bu kapsamda beğenilen orgonoleptik özellikleri ve ve düşük fiyatı ile özellikle çocuk tüketicilerin en çok tükettiği ürünlerden biri olan yüksek şeker oranına sahip yumuşak şekerler bu tez çalışmasının ana ürünü olarak seçilmiştir. Bu ürünlerden ilave şeker çıkarılarak yerine prebiyotik lif olan fruktooligosakkaritler (FOS) eklenmiş ve %30 vişne suyu konsantresi ile üretimleri sağlanmıştır. Bu ürünlere %2, %4 ve %6 oranlarında selüloz, bambu ve buğday lifi eklenerek bu liflerin fizikokimyasal özellikler, antioksidan miktarı ve biyoerişebilirlik üzerine etkileri araştırılmıştır. Fizikokimyasal analizlerde nem analizi için Karl Fischer yöntemi, renk analizi için ise Konica Minolta cihazı kullanılmıştır. Tekstür analizi için tekstür profil analizi (TPA) yöntemi kullanılmıştır. %2, %4 ve %6 oranlarda selüloz, bambu ve buğday içeren numunelere %80 metanol ile ekstraksiyon yapılarak toplam fenolik madde miktarı, toplam flavonoid madde miktarı, bakır (II) indirgen antioksidan kapasitesi (CUPRAC) ve 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) antioksidan aktiviteleri spektrofotometrik yöntemler ile ölçülmüştür. Buna ek olarak tüm ürünlere in vitro gastrointestinal sindirim similasyonu yapılarak mide ve bağırsak fazlarından alınan numunelerin toplam fenolik madde miktarı, toplam flavonoid madde miktarı, bakır (II) indirgen antioksidan kapasitesi (CUPRAC) ve 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) antioksidan aktiviteleri spektrofotometrik yöntemler ile ölçülmüştür. Yapılan fizikokimyasal analiz sonuçlarına göre nem değeri kontrol için %27,4 ± 0,5 olarak bulunurken, lif ilavesinin nem değerinde azalmaya sebebiyet verdiği sonucuna varılmış ve %2, %4 ve %6 oranlarında selüloz, bambu ve buğday lifi ilave edilmiş yumuşak şekerlerin nem değerleri %23,8 ± 0,2 ile %26,6 ± 0,9 aralığında tespit edilmiştir. Lif seviyesi sabit tutularak nem değerleri karşılaştırıldığunda ise bambu lifi ilaveli ürünlerin nem değerlerinin selüloz ve buğday lifi ilaveli ürünlerden daha yüksek olduğu görülmüştür. Renk analizi için a*, b*, L* ve ΔE* değerleri değerlendirilmiştir. Kontrol numunesi için a* değeri -0,11 ± 0,08 bulunurken, %2, %4 ve %6 oranlarında selüloz, bambu ve buğday lifi ilave edilmiş yumuşak şekerlerin a* değeri 0,41 ± 0,08 ile 5,42 ± 0,88 değerleri arasında bulunmuş ve lif ilavesinin a* değerinde artışa sebebiyet verdiği tespit edilmiştir. Kontrol numunesi için b* değeri 1,51 ± 0,13 bulunurken, %2, %4 ve %6 oranlarında selüloz, bambu ve buğday lifi ilave edilmiş yumuşak şekerlerin b* değeri 0,61± 0,04 ile 2,56 ± 0,25 değerleri arasında bulunmuş ve lif ilavesinin b* değerinde artışa sebebiyet verdiği tespit edilmiştir. Kontrol numunesi için L* değeri 22,8 ± 0,7 bulunurken, %2, %4 ve %6 oranlarında selüloz, bambu ve buğday lifi ilave edilmiş yumuşak şekerlerin L* değeri 21,5± 0,2 ile 22,6 ± 0,4 değerleri arasında bulunmuş ve lif ilavesinin L* değerinde azalmaya sebebiyet verdiği tespit edilmiştir. Kontrol numunesi için ΔE * değeri 15,8 ± 0,8 bulunurken, %2, %4 ve %6 oranlarında selüloz, bambu ve buğday lifi ilave edilmiş yumuşak şekerlerin ΔE * değeri 16,2± 0,4 ile 13,2 ± 0,3 değerleri arasında bulunmuştur. Selüloz, buğday ve bambu lifinde lif oranı artırıldıkça ΔE değerlerinde azalma tespit edilmiştir. Tekstür analizi sonuçlarına göre %2, %4 ve %6 selüloz lifi eklenmiş numuneler için sertlik değeri 82,5 ± 5,6 g ile 153,2 ± 7,4 g aralığında; %2, %4 ve %6 buğday lifi eklenmiş numuneler için sertlik değeri 83,8 ± 4,3 g ile 162,3 ± 7,9 g aralığında ve %2, %4 ve %6 bambu lifi eklenmiş numuneler için sertlik değeri 84,8 ± 6,2 g ile 171,1 ± 12,4 g aralığında değişmiştir. Kontrol numunesi için sertlik değeri 67,1 ± 5 g olarak bulunmuştur. Lif ilavesinin sertlik değerinde artışa sebebiyet verdiği tespit edilmiştir. Çiğnenebilirlik analizi sonuçlarına göre %2, %4 ve %6 selüloz lifi eklenmiş numuneler için çiğnenebilirlik 3,87 ± 0,30 mJ ile 6,15 ± 0,39 mJ aralığında; %2, %4 ve %6 buğday lifi eklenmiş numuneler için çiğnenebilirlik 3,67 ± 0,24 mJ ile 5,59 ± 0,29 mJ aralığında ve %2, %4 ve %6 bambu lifi eklenmiş numuneler için çiğnenebilirlik 3,68 ± 0,32 mJ ile 6,26 ± 0,91 mJ aralığında değişmiştir. Kontrol numunesi için çiğnenebilirlik değeri 3,48 ± 0,30 mJ olarak bulunmuştur. Lif ilavesinin çiğnenebilirlik değerinde artışa sebebiyet verdiği tespit edilmiştir. Sakızımsılık analizi sonuçlarına göre sakızımsılık değerleri %2, %4 ve %6 selüloz lifi eklenmiş numuneler için 73,9 ± 5,4 g ile 122,3 ± 7,4 g aralığında; %2, %4 ve %6 buğday lifi eklenmiş numuneler için 72,0 ± 4,0 g ile 117,0 ± 5,1 g aralığında ve %2, %4 ve %6 bambu lifi eklenmiş numuneler için 73,2 ± 6,4 g ile 127,3 ± 13,9 g aralığında değişmiştir. Kontrol numunesi için sakızımsılık değeri 64,0 ± 4,9 g olarak bulunmuştur. Sonuçlar değerlendirildiğinde her üç lif çeşidinde de lif miktarı arttıkça sakızımsılık değerlerinde artış görülmüş. Yapışıklık analizi sonuçlarına %2, %4 ve %6 selüloz lifi eklenmiş numuneler için yapışıklık 0,80 ± 0,02 ile 0,89 ± 0,01 aralığında; %2, %4 ve %6 buğday lifi eklenmiş numuneler için yapışıklık 0,72 ± 0,02 ile 0,86 ± 0,02 aralığında ve %2, %4 ve %6 bambu lifi eklenmiş numuneler için yapışıklık 0,86 ± 0,02 ile 0,74 ± 0,03 aralığında değişmiştir. Kontrol numunesi için yapışıklık değeri 0,95 ± 0,03 olarak bulunmuştur. Sonuçlar değerlendirildiğinde her üç lif çeşidinde de lif miktarı arttıkça yapışkanlık değerlerinde azalış görülmüştür. Esneklik değerleri %2, %4 ve %6 selüloz lifi eklenmiş numuneler için 5,13 ± 0,06 mm ile 5,34 ± 0,14 mm aralığında; %2, %4 ve %6 buğday lifi eklenmiş numuneler için 4,87 ± 0,09 mm ile 5,19 ± 0,12 mm aralığında ve %2, %4 ve %6 bambu lifi eklenmiş numuneler için 4,96 ± 0,07 mm ile 5,13 ± 0,09 mm aralığında değişmiştir. Kontrol numunesi için esneklik değeri 5,54 ± 0,17 mm olarak bulunmuştur. Kontrol numunesinin esneklik değeri ile lif eklemesi yapılan ürünlerin esneklik değerleri karşılaştırıldığında ve lif oranındaki artışın esneklik değerinde azalmaya sebebiyet verdiği tespit edilmiştir. Kontrol numunesi için toplam fenolik madde değeri 80,1 ± 11,0 mg GAE/100 g olarak bulunurken lif eklemesi yapılmış ürünlerde toplam fenolik madde değeri 75,3 ± 8,9 mg GAE/100 g ile 84,8 ± 3,1 mg GAE/100 g aralığında bulunmuştur. En yüksek toplam fenolik madde değeri BO6 numunesinde elde edilirken, en düşük toplam fenolik madde CL6 numunesinde elde edilmiştir. Kontrol numunesi için toplam flavanoid madde değeri 137,2 ± 18,3 mg rutin/100 g olarak bulunurken lif eklemesi yapılmış ürünlerde toplam flavanoid madde değeri değerleri 94,5 ± 11,2 mg GAE/100 g ile 198,7 ± 17,4 mg rutin/100 g aralığında bulunmuştur. En yüksek toplam flavanoid madde değeri değeri BO6 numunesinde elde edilirken, en düşük toplam flavanoid madde değeri değeri CL6 numunesinde elde edilmiştir. Kontrol numunesi için CUPRAC değeri 174,8 ± 20,7 mg TE/100 g olarak bulunurken lif eklemesi yapılmış ürünlerde CUPRAC değerleri 160,9 ± 22,4 mg TE/100 g ile 241,7 ± 28,5 mg TE /100 g aralığında bulunmuştur. En yüksek CUPRAC değeri BO6 numunesinde elde edilirken, en düşük CUPRAC değeri WH4 numunesinde elde edilmiştir. Kontrol numunesi için CUPRAC değeri 174,8 ± 20,7 mg TE/100 g olarak bulunurken lif eklemesi yapılmış ürünlerde CUPRAC değerleri 160,9 ± 22,4 mg TE/100 g ile 241,7 ± 28,5 mg TE /100 g aralığında bulunmuştur. En yüksek CUPRAC değeri BO6 numunesinde elde edilirken, en düşük CUPRAC değeri WH4 numunesinde elde edilmiştir. %6 buğday lifi, %2 bambu lifi, %4 bambu lifi ve %6 bambu lifi içeren şeker ilavesiz yumuşak şekerlerin toplam fenolik madde miktarının, toplam flavonoid madde miktarının ve antioksidan kapasitesinin %2 selüloz lifi, %4 selüloz lifi ve %6 selüloz lifi içeren şeker ilavesiz yumuşak şekerlere kıyasla daha yüksek değerlerde olduğu tespit edilmiştir. Bunun nedeninin olarak buğday ve bambu liflerinin kaynaklarından gelen antioksidanlar olduğu sonucuna varılarak ve bu antioksidanların özellikle %6 gibi yüksek lif oranlarına çıkıldığında etkilerini gösterdiği belirlenmiştir. In vitro gastrointestinal sindirim similasyonu sonuçları değerlendirildirilip toplam fenolik madde biyoerişebilirlik değerleri incelendiğinde kontrol numunesi için biyoerişebilirlik değeri %249 ± %8 olarak gerçekleşirken lif eklenmiş numunelerde biyoerişebilirlik değerleri %236 ± %25 ile %157 ± %6 arasında değişmektedir. Toplam flavanoid madde biyoerişebilirlik oranları incelendiğinde kontrol numunesi için biyoerişebilirlik oranı %128 ± %6 olarak gerçekleşirken lif eklenmiş numunelerde biyoerişebilirlik değerleri %74 ± %9 ile %176 ± %12 arasında değişmektedir. CUPRAC biyoerişebilirlik değerleri incelendiğinde kontrol numunesi için biyoerişebilirlik değeri %332 ± %32 olarak gerçekleşirken lif eklenmiş numunelerde biyoerişebilirlik değerleri %165 ± %15 ile %476 ± %48 arasında değişmektedir. DPPH biyoerişebilirlik değerleri incelendiğinde kontrol numunesi için biyoerişebilirlik oranı %251 ± 22 olarak gerçekleşirken lif eklenmiş numunelerde biyoerişebilirlik oranı %123 ± %24 ile %240 ± %45 arasında değişmektedirIn vitro gastrointestinal sindirim similasyonu sonunda elde edilen verilere göre %2, %4 ve %6 oranlarında selüloz lifi içeren yumuşak şekerlerin toplam fenolik madde, toplam flavonoid madde ve CUPRAC antioksidan kapasitesi biyoerişebilirliğinin %2, %4 ve %6 oranlarında buğday ve bambu lifi içeren yumuşak şekerlere göre daha yüksek seviyelerde olduğu belirlenmiştir. %2 oranda buğday lifi ve %2 oranda bambu lifi içeren yumuşak şekerlerin DPPH biyoerişebilirliğinin %2, %4 ve %6 oranlarında selüloz lifi ve %4 ve %6 oranlarında buğday ve bambu lifi içeren yumuşak şekerlere göre daha yüksek seviyelerde bulunmuştur. Genel anlamda bir değerlendirme yapıldığında %2, %4 ve %6 oranlarda selüloz, buğday ve bambu lifi içeren ürünlerde mide ve bağırsak fazlarında lif miktarı arttıkça tespit edilen toplam fenolik madde miktarı, toplam flavanoid madde miktarı ve antioksidan kapasitesinde azalmaya rastlanmıştır. %2, %4 ve %6 oranlarında selüloz, buğday ve bambu lifi içeren ürünlerin bağırsak sindirimi sonundaki toplam fenolik madde, CUPRAC ve DPPH antioksidan kapasite biyoerişebilirlikleri, %2, %4 ve %6 oranlarında selüloz, buğday lifi içeren ürünlerin ise bağırsak sindirimi sonundaki toplam flavonoid madde biyoerişebilirlikleri %100 oranından fazla bulunmuştur. Çalışma sonucunda ürün analizi sonuçlarında yüksek antioksidan miktarıyla öne çıkan numuneler buğday ve özellikle bambu numuneleri olmasına rağmen selüloz lifi içeren ürünlerin toplam fenolik madde, toplam flavonoid madde ve CUPRAC antioksidan aktivite biyoerişebilirliğinin bambu ve buğday numunelerinden fazla olmasının nedeni lif kaynağı ve dolayısı ile içeriğinden ileri gelen farklılıklar olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the effect of today's socioeconomic conditions, the increase in the healthy nutrition needs of consumers has changed their expectations from food products. In recent years, consumers expect products not only to meet their nutritional needs but also to have a positive impact on their health. In this context, soft candies with high sugar content, which are one of the most consumed products especially by child consumers with their popular orgonoleptic properties and low price, have been selected as the main product of this thesis study. Due to the fact that they are affordable and show well-known organoleptic qualities, they are among the commodities that are eaten the most, particularly among younger customersWithin the scope of this thesis, soft candies with 30% sour cherry juice concentrate and no added sugar were produced to contain 2%, 4% and 6% cellulose, wheat and bamboo fibre In addition, a control sample was produced without cellulose, wheat and bamboo fibre. Instead of sugar prebiotic fructooligosaccharide fibers are used. At the final formulation fiber content of products are calculated between 40-45%. The effects of increasing the proportions of cellulose, wheat and bamboo fibres and fibre diversity on physicochemical properties such as moisture content, colour properties (a*, b*, L*), textural properties (hardness, chewiness, gumminess, stickiness, springness), antioxidant content and bioaccessibility were investigated. Karl Fischer method was used for moisture analysis and Konica Minolta device was used for colour analysis of products containing 2%, 4% and 6% cellulose, wheat and bamboo with 30% cherry concentrate without added sugar. Textural properties were analysed by texture profile analysis (TPA) method using Brookfield TexturePro CT3 TPA conditions were carried out in 2 cycles with 6 mm target, 10 g load, 1.2 mm/s speed. Total phenolic content of the samples were analysed by Folin - Ciocalteau method, total flavanolide content was analysed using rutin reagent and antioxidant activity was analysed by CUPRAC and DPPH methods. In addition to these, in vitro gastrointestinal digestion simulation was applied to the products and total phenolic matter, total flavanoid matter and antioxidant activity (CUPRAC and DPPH) analyses were performed on the samples taken after gastric and intestinal digestion. Bioaccessibility of the products after intestinal digestion was calculated. According to the results of moisture analysis, the moisture value of the control sample without cellulose, bamboo and wheat fibre was found to be 27.4 ± 0.5%, while the moisture values of the soft candies with 2%, 4% and 6% added cellulose, bamboo and wheat fibre ranged from 23.9 ± 0.2% to 26.6 ± 0.9%. In the scope of color analyses, a*, b* and L* values of sampler are measured. According to the a* value results, when the a* values of the control sample and the a* values of the products with fibre addition are compared and the effect of the increase in the fibre ratio on the a* value is evaluated, it is seen that the addition of fibre to the product and the increase in the fibre ratio cause an increase in the a* value. The average a* value of the samples to which cellulose fibre was added at 2% level was higher than the samples to which bamboo and wheat fibre was added, no statistical difference was found in the products to which bamboo and wheat fibre was added. There was no statistical effect of fibre type on a* value in soft candies to which cellulose, bamboo and wheat fibre were added at 4% and 6% fibre levels.According to the b* value results, when the b* values of the control sample and the b* values of the fibre added products are compared and the effect of the increase in the fibre ratio on the b* value is evaluated, it is seen that adding fibre to the product and increasing the fibre ratio causes an increase in the b* value. In soft candies to which cellulose, bamboo and wheat fibres were added at 2% level, although there was a difference between the values of the sample containing cellulose fibre and the control sample, no statistical difference was found. Among the samples to which fibre was added at 2% level, the fibre with the highest b* value was bamboo fibre, while the fibre with the lowest b* value was cellulose fibre. While the b* value of the products with cellulose and bamboo fibre were found to be statistically different from each other, the b* value of the product with wheat fibre was found to be similar to the b* value of the product with both bamboo and cellulose fibre. At 4% and 6% levels, although the values of cellulose, wheat and bamboo fibre at these levels were different, no statistical difference was found between them.According to the L* value results, when the L* values of the control sample and the L* values of the products with fibre addition are compared and the effect of the increase in the fibre ratio on the L* value is evaluated, it is seen that the addition of fibre to the product and the increase in the fibre ratio cause a decrease in the L* value. The fibre with the highest L* value at 2% level was bamboo fibre, while the fibre with the lowest L* value was wheat fibre. While the L* values of wheat and bamboo fibres were found to be statistically different from each other, the L* value of cellulose fibre was found to be similar to both bamboo and wheat fibres. At 4% level, the fibre with the highest L* value was bamboo fibre, while the fibre with the lowest L* value was cellulose fibre. While the L* values of wheat and bamboo fibre were found to be statistically similar to each other, the L* value of cellulose fibre was found to be similar only to the L* value of wheat fibre. When the L* values of the samples to which fibre was added at 6% level were compared, no difference was found between both fibre types. The reason for this decrease in L* values may be that insoluble fibres added to a translucent medium such as soft sugar cause light scattering. It is also thought that the opacification caused by the fibres may also cause a decrease in L* value. Textural properties like hardness, chewiness, gumminess, cohesiveness, springness are determined. According to the results of TPA analysis, hardness values ranged between 82.5 ± 5.6 g and 153.2 ± 7.4 g for samples with 2%, 4% and 6% cellulose fibre; between 83.8 ± 4.3 g and 162.3 ± 7.9 g for samples with 2%, 4% and 6% wheat fibre; and between 84.8 ± 6.2 g and 171.1 ± 12.4 g for samples with 2%, 4% and 6% bamboo fibre. The hardness value for the control sample was found to be 67.1 ± 5 g. When the results were evaluated, an increase in hardness values was observed in all three fibre types as the fibre amount increased and this increase was found to be statistically significant (p 0.05). At 6% level, the DPPH value of the control sample was found to be different from the DPPH values of the bamboo fibre samples. DPPH values of CL2, CL4, CL6, WH2, WH4 samples were found to be lower than the control by decreasing between 2% and 19.7%, while the DPPH values of WH6, BO2, BO4 and BO6 samples were found to be higher than the control by increasing between 3.6% and 50%.At all levels, DPPH values obtained from bamboo fibre added samples were higher than those obtained from wheat and cellulose fibre. While this difference was not significant at 2% level, it was found statistically significant for 4% wheat fibre, and significant for both wheat and cellulose fibre at 6% level. In all of the total phenolic content, total flavonoid content analyses, CUPRAC and DPPH antioxidant capacity analyses, TPC, TFC, CUPRAC and DPPH values of CL2, CL4, CL6, WH2, WH4 samples were lower than the control, while the values of WH6, BO2, BO4, BO6 samples were higher than the control. The reason for the high antioxidant values in wheat fibre at 6%, and bamboo fibre at 2%, 4% and 6% levels may be the antioxidants they have due to the sources of the fibres. The highest correlation coefficient was found between total phenolic and total flavonoid analyses, while the lowest correlation coefficient was found between DPPH and CUPRAC antioxidant capacity analyses. When the in vitro gastrointestinal digestion results were examined, the highest TPC, TFC and antioxidant activity values for the stomach phase were obtained in