Sürdürülebilir restoran tasarımı
Sustainable restaurant design
- Tez No: 698531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AYŞE DORA ERDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dünya nüfusu gün geçtikçe artarak, çevre kirliliği, küresel ısınma, iklim değişikliği, doğal kaynakların azalması gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Yapılan her yeni yapılaşma, daha fazla tahribat yaratmakta, mevcudu korumak doğru çözüm olsa da nüfus artışı bu tutumu çözüm olmaktan çıkarmaktadır. Doğaya bıraktığı atık miktarı en fazla olan sektörlerden biri gıda sektörüdür. Her gün tonlarca gıda israf edilmektedir. Restoranlardaki tüketim için alınacak önlemlerin fark yaratacağı araştırmalarca saptanmıştır. Sürdürülebilirliğin algılandığı bir tutum, restoranı diğerlerinden ayıran, iç mekân algısında çevreci ve işleyişinde doğaya verdiği zararı azaltan bir tutumdur. Çalışmanın ilk bölümünde, tez çalışması konu içeriği, amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, sürdürülebilirlik kavramının ortaya çıkışı, tarihçesi, tanımı, eko- kimlik olgusu, sürdürülebilir yapı sertifikaları ve sürdürülebilirlik kavramının toplum üzerindeki etkileri anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, sürdürülebilir olarak tasarlanmış yapılar ve birçok iç mekân tasarım parametresinden bahsedilmiştir. Sürdürülebilirliğin fiziksel ve moral ortamlara etkisi, yapıyı iç mekânda sürdürülebilir yapan malzeme, form, konstrüksiyon, peyzaj, dış cephe, arazi, aydınlatma ve renk etmenleri alt başlıklar halinde açıklanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde restoranların sürdürülebilirlik döngüsündeki yerinden bahsedilerek, iç mekân gelişimi, çeşitleri ve bu özellikleri ile öne çıkmış güncel restoranlar incelenmiştir. Sürdürülebilir restoranlardaki gelişim ve alınacak önlemlere değinilmiş, sürdürülebilirliği restorancılıkta bir hareket olarak benimsetmeyi amaçlayan yeşil nesil restoran hareketi ve bu alanda öncü restoranların sürdürülebilir tutumları, iç mimari özelliklerinden bahsedilmiştir. Ayrıca yapılan su ve enerji tüketimi verilerle desteklenerek anlatılmıştır. Alınabilecek önlemler ve restoran iç mekân tasarımında gereken teknik bileşenler açıklanmıştır. Sürdürülebilirliğin, iç mekândaki tasarım, kuram ve yöntemlerine ihtiyaç duyacağından bahsedilmiştir. Bunun yanında restoranın iç mekân kalitesinin optimum seviyede olması ve insanların kendilerini sağlıklı, çevreci bir işletme atmosferi içinde hissetmeleri, yapılacak iç mekan tasarımı ve Covid-19 sonrası sürdürülebilir restoranların durum değerlendirmesinin ardından sürdürülebilir bir restoranda uyulması gereken yollar, teknik bilgiler, yorumlarla açıklanmıştır. Araştırmanın beşinci bölümünde, sürdürülebilir restoran örnekleri, iç mimari özellikleri, fotoğraflar üzerinden incelenmiştir. Sürdürülebilir bir restoranda izlenmesi gereken yollar, teknik bilgiler, yorumlarla açıklanmıştır. Araştırmanın sonuç bölümünde, doğayı koruyarak artan nüfusun ihtiyaçlarına cevap verebilen, sürdürülebilir malzeme kullanılmış, kendi enerjisini üretebilen, doğal ortamı iç mekâna taşıyabilen sürdürülebilir sosyalleşme mekânları ihtiyacından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The world's population is increasing day by day, bringing with it problems such as environmental pollution, global warming, climate change, reduction of natural resources. Every new construction created a new damage to our natural resources. While avoiding construction and maintaining existing structures is the right solution, population growth has removed this attitude from being the solution. The food sector is the sector where we see the most common destruction left to nature by unconscious consumption in daily life. Unfortunately , undeniable amounts of food products are wasted every day. It has been identified by research that the precautions that we take in restaurants will make a significant differences. An attitude in which the concept of sustainability is perceived and applied; it is an attitude that distinguishes the restaurant from others, makes its customer feel comfortable indoors and minimizes the damage it does to the nature in its actions. In the first part of this study, the content of it, the aim of it, the scope of it and the method of it were explained. In the second part of this study, how the concept of sustainability emerged, its history, definition, the phenomenon of eco-identity, sustainable building certificates and the effects of the concept of sustainability on society were explained. In the third part of the study, there are many parameters that are considered to be nature-friendly today and that have become important in the interior to make these structures sustainable. By talking about the impact of sustainability on physical and moral environments, materials, forms, lighting, construction, landscaping, exterior and terrain, which enable us to perceive the structure as sustainable indoors, are explained in subheadings. In the forth part of the study, the location of restaurants in this cycle was mentioned and the interior development of restaurants, varieties and current restaurants were examined. Green generation restaurant movement, which aims to take sustainability as an attitude in restaurant business, and the sustainable attitudes and interior architectural characteristics of restaurants are mentioned. In addition, precautions that can be taken, the technical components and methods to be considered in the interior design of the restaurant are explained. It is emphasized that sustainability will need interior design, theory and methods in total view. In addition , the quality of the interior athmosphere were explained that should be at optimum level. After Covid-19, it has been identify the upcoming situations of a sustainable restaurant design. The paths and methods are examined with technical components and interpretations in order to create an appropriate interior design of sustainable restaurants. In the fifth part of the study, sustainable restaurant examples, interior architectural features are examined and described through related photographs. And the next part was interested in the paths that can be applied to the sustainable restaurant is explanied with technical informations and comments. In the conclusion of the study, all the datas which are mentioned above reveals that ; the need for sustainable socialization places is quite large ,these places should be both protecting nature and being able to meet the needs of the growing population.