Türkiye'de kitap yayıncılığı (1980-2000)
Book publishing in Turkey (1980-2000)
- Tez No: 698532
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL BAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Matbaacılık, Journalism, Typography
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, büyük bir araştırma ve yayın eksiği bulunan kitap yayın dünyası ile ilgili bir başvuru kaynağı oluşturmak sebebiyle hazırlanmıştır. Yayıncılık konusu genel olarak ele alınarak kronolojik olarak nasıl şekillendiği, hangi konulardan etkilenip hangi konuları etkilediği üzerinde bir analiz yapılmıştır. Türk Yayın Dünyası ile ilgili gelişmeler ve kırılma noktaları tespit edilmiş ve yayıncılığın dünyadaki gelişim süreci ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Kitap yayıncılığının oluşum, gelişim ve dönüşüm dönemleri analiz edilip, siyasal, ekonomik ve toplumsal gelişmelerden ne kadar etkilendiği ve etkilediği tartışılmıştır. Araştırmanın oluşum sürecinde, ilgili literatür taranmış, sektörün farlı alanlarında yer alan kişilerle mülakatlar yapılmış, her türlü veri ve bilgi irdelenmiştir. Kitap yayıncılığı siyasal, ekonomik ve toplumsal gelişmeleri etkilemekte ve tüm gelişmelerden etkilenmektedir. Toplumların şekillendirilmesinde bir araç işlevi de üstlenen kitap yayıncılığı konusu bu özelliği sebebi ile birçok tartışılan noktayı içerisinde barındırmaktadır. Bu durum siyasal iktidarlar açısından konu ile ilgili tavır, tutum ve uygulamalarda kitap yayıncılığının önemini arttırmaktadır. Ayrıca bir ülkede yayıncılığın gelmiş olduğu düzey ile o ülkenin gelişmişlik düzeyi arasında paralellik vardır. Okuyarak gelişen toplumlar yaptıkları doğru tercihler vasıtası ile ekonomik, sosyal ve siyasal yönden daha hızlı ilerlerler.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared to create a reference source for major problems with research and publication of publishing world. Publishing in general, be addressed topics as how to embodiment in chronology, which subjects has affected and which ones has been affected by what affects have made an analysis on. Turkish Publications developments, breaking points have been identified and the publishing world comparisons were made with the development process. Periods of book publishing which's are the creation, development and transformation has been analyzed how affected by the political, economic and social improvements are discussed. In development of research, the relevant literature was scanned and interviewed with guests in different areas of the sector. Book publishing is affecting political, economic and social developments and affected by any development. Undertake a tool to shape societies function of publishing the book with this feature, because most debated point in the houses. This situation increases the importance of publishing books cause the government's attitude and applications about subject. Moreover, the level of a country that came with the publishing of the country's development level is between the parallels. Making the right choice by reading, growing of society through economic, social and political aspects are even more rapidly.