Alt ekstremitede yüzeyel kronik venöz yetmezliği olan erişkin kadınların hastalıkla ilgili bilgi, tutum ve yaşam kalitesi yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of adult women with superficial chronic venous insufficiency in the lower extremities in terms of knowledge, attitude and quality of life about the disease
- Tez No: 698540
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; alt ekstremitede kronik yetersizliği olan erişkin kadınların hastalıkla ilgili bilgi ve tutumlarının belirlenmesi ve hastaların yaşam kalitesi açısından değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel tipteki çalışma; Adana/Çukurova 80. Yıl Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı alt ekstremitede kronik venöz yetmezliği olan yetişkin kadın hastalar üzerinde ardışık örnekleme yöntemi kullanılarak yapıldı. Katılımcıların sosyodemografik verileri kaydedildikten sonra katılımcıların; özgeçmişlerini, varis hastalığına ait risk faktörlerini, varise ait bilgi düzeylerini, varise ait tutum düzeylerini, varislerinin günlük sosyal yaşama ait etkilerini ve varis tedavi seçeneklerini sorgulayan anket uygulandı. Bu anketten sonra bütün katılımcılara Venöz Yetmezlikte Epidemiyolojik ve Ekonomik Çalışma-Yaşam Kalitesi Anketi (VEINES-QOL) yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the knowledge and attitudes of adult women with chronic insufficiency in the lower extremities and to evaluate the patients in terms of quality of life Material and Methods: This cross-sectional study; the study was conducted using sequential sampling method on adult female patients with chronic venous insufficiency in the lower extremities registered to Adana/Çukurova 80. Yıl Family Health Center. After recording the sociodemographic data of the participants; a questionnaire was applied to question their background, risk factors of varicose disease, knowledge levels of varicose veins, attitude levels of varicose veins, effects of varicose veins on daily social life and varicose veins treatment options. After this survey, Epidemiological and Economic Work-Quality of Life Questionnaire in Venous Insufficiency(VEINES-QOL) was administered to all participants.