Development and psychometric properties of Projective Identification Scale (PIS)
Yansıtmalı Özdeşim Ölçeği'nin (YÖS) geliştilmesi ve psikometrik özellikleri
  1. Tez No: 698544
  2. Yazar: KAAN KABUKÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇAVDAR SİDERİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, yansıtmalı özdeşim için bir ölçek geliştirmektir. Bu çerçevede, yansıtmalı özdeşim ile belirli demografik özellikler (örn. yaş, cinsiyet) ve teorik özellikler (organizasyon düzeyi, ayrışma-bireyleşme) arasındaki ilişki araştırıldı. Ayrıca yansıtmalı özdeşimin, ayrışma-bireyleşme ve organizasyon düzeyi ile ilişkisi araştırıldı. Yansıtmalı özdeşim için bir ölçek oluşturmak amacıyla madde oluşturmaya yönelik 8 farklı psikodinamik odaklı psikoterapist ile 8 görüşme yapılmıştır. Daha sonra, önce 3 farklı psikodinamik odaklı psikoterapistten uzman puanlamasına, ardından gönüllü 11 kişi ile yapılan pilot çalışma ile madde elemeleri yapılmıştır. Oluşturulan ölçeğin ilişkilerini incelemek için çevrimiçi bir anket yapıldı ve 510 katılımcıdan gelen veriler analiz edildi. Anketler sırasıyla Bilgilendirilmiş Onay Formu, Yansıtmalı Özdeşim Ölçeği (PIS), Kişilik Organizasyonu Envanteri (KOREN / IPO-TR), Ayırma-Bireyleşme Envanteri (SII) ve Demografik Form kullanılmıştır. Bu çalışma için spesifik bir hipotez bulunmamaktadır. Çalışmanın sonuçları, PIS'in uyumlu bir bileşen yapısıyla yansıtmalı özdeşleşmenin değerlendirilmesi için güvenilir bir araç olduğunu gösterdi ve dört faktörden Duygusal Bulaşma, Taşıma Zorluğu, Kişilerarası Difüzyon ve Narsisistik-Erotik Projeksiyon oluştuğunu gösterdi. Ayrıca çalışmanın sonucu, PIS bileşenlerinin SII ve KOREN / IPO-TR bileşenleri ile PIS'nin Narsisistik-Erotik Projeksiyonu ve KOREN / IPO-TR'nin Kimlik Yayılımı dışında anlamlı ilişki gösterdiğini göstermiştir. İncelenen korelasyonlar yaş, cinsiyet, eğitim durumu, ilişki durumu, psikolojik yardım geçmişi, SES, ikamet durumu ve çalışma durumuydu. PIS'in üç alt ölçeğinin Duygusal Bulaşma, Taşıma Zorluğu ve Kişilerarası Difüzyonun tümü, yaş ve SES ile önemli ölçüde korelasyon gösterdi. Ayrıca, ANOVA sonuçları cinsiyet, eğitim, ilişki durumu ve psikolojik yardım alt grupları arasında birkaç ortalama farklılığı gösterdi. Erkeklerin Duygusal Bulaşma ve Taşıma Zorluğu alt boyutlarında ortalamalarının daha düşük olduğu görüldü. Ayrıca, bekar olan ve ilişkisi olmayan kişilerin Kişilerarası Yayılma alt ölçeğinde anlamlı olarak daha yüksek bir ortalamaya sahip olduğu görülmüştür. Ek olarak, Üniversite öğrencileri veya mezunları, Duygusal Bulaşma ve Taşıma Zorluğu alt ölçeklerinde, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisi veya lisansüstü ve İlkokul mezunlarından daha yüksek ortalamaya sahipti, Kişilerarası Yayılma alt ölçeği için diğer iki gruptan anlamlı olarak daha yüksek. Son olarak, sonuçlar, psikolojik destek almamış veya halihazırda almayan kişilerin Duygusal Bulaşma, Kişilerarası Yayılma ve Taşıma Zorluğunda psikolojik yardım almış veya şu anda alanlara göre daha düşük araçlara sahip olduklarını göstermektedir. Bunun aksine, yardım sürecini sonlandıran insanlar, Narsisistik-Erotikleştirilmiş Projeksiyon alt ölçeğinde şu anda yardım alanlara göre daha yüksek ortalamaya sahipti. Bu bulguların ardından, teorik ve klinik çıkarımlar ile birlikte çalışmanın sınırlılıkları ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a scale for projective identification. Within this framework, the relationship between projective identification and certain demographic characteristics (e.g. age, gender) and theoretical characteristics (level of organization, separation-individuation) were explored. Further, the association of projective identification with separation-individuation and level of organization was investigated. To create a scale for projective identification, 8 interviews had been conducted with 8 different psychodynamic-oriented psychotherapists for item creation. Then, items were eliminated from 3 different psychodynamic-oriented psychotherapists and the pilot study which conducted with 11 individuals who volunteered. To examine further relationships of the created scale, an online survey was conducted and data from 510 participants were analyzed. In the survey package, the Informed Consent Form, the Projective Identification Scale (PIS), the Inventory of Personality Organization (KOREN/IPO-TR), Separation-Individuation Inventory (SII), and the Demographic Form were used respectively. There was no specific hypothesis for this study. The results of the study showed that PIS is a reliable tool for evaluating projective identification with a congruent component structure, and it consists of four factors namely, Emotional Contagion, Containment Difficulty, Interpersonal Diffusion, and Narcissistic-Eroticized Projection). Also, the result of the study showed that the components of PIS showed significant relationships with SII and KOREN/IPO-TR components other than Narcissistic-Eroticized Projection of PIS and Identity Diffusion of KOREN/IPO-TR. The investigated correlates were age, gender, educational status, relationship status, psychological help background, SES, residency status, and working status. Three subscales of PIS Affective Contagion, Containment Difficulty, and Interpersonal Diffusion were all significantly correlated with age and SES. Also, ANOVA results indicated several mean differences between subgroups of sex, education, relationship status, and psychological help. It was observed that men had lower means in subscales Affective Contagion and Containment Difficulty. Also, people who are single and don't have a relationship had a significantly higher mean in the Interpersonal Diffusion subscale. Additionally, University students or graduates had a higher mean in Affective Contagion and Containment Difficulty subscales than Master & Doctoral students or graduates and Primary-high school graduates, significantly even higher for the Interpersonal Diffusion subscale than two other groups. Finally, results show that people who didn't receive or currently receiving psychological support had lower means in Affective Contagion, Interpersonal Diffusion, and Containment Difficulty than people who received or currently receiving psychological help. As opposed to that, people who terminated their helping process had higher means in the Narcissistic-Eroticized Projection subscale than people who are currently receiving help. Following these findings, theoretical and clinical implications along with the limitations of the study and suggestions for future research were presented.