Balıklarda probiyotik olarak kullanılabilecek Lactobacillus cinsi bakterilerin farklı feçes kaynaklarından izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of Lactobacillus spp. from different fecal samples that can be used as probiotic in fish
- Tez No: 698545
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMAGÜN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında farklı feçes kaynaklarından (balık, tavuk ve yenidoğan bebek) izole edilen Lactobacillus türlerinin tanımlanması yapılarak izolatların bazı probiyotik özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Balıktan 9, tavuktan 17 ve yenidoğandan 24 olmak üzere 50 laktik asit bakterisi (LAB) izole edildi. Bunlar arasından, gram boyama, katalaz ve hücre morfolojileri dikkate alınarak muhtemel Lactobacillus 12 izolat seçilmiştir. Lactobacillus izolatlarının tanılanması API CH kiti ve MALDI-TOF sistemi olmak üzere iki farklı yöntemle yapılmıştır. BL1, BL2, BL3 ve BL4 izolatları L. plantarum, TL2 ve TL4 izolatları L. salivarius, YL2 L. rhamnosus ve YL4 L. fermentum olarak her iki yöntemde de aynı tür olarak belirlenmiştir. Feçesten izole edilerek seçilen izolatların (BL1, TL1, TL2, TL4 ve YL2) in vitro koşullar altında bazı probiyotik özellikleri (hidrofobisite, pH ve safra tuzları toleransı) belirlenmiştir. Tüm izolatların hidrofobisite özelliğine sahip olduğu saptanmıştır. pH tolerans testinde, 8. saat sonunda, BL1, TL4 ve YL2 izolatlarının pH 5.0 absorbans değerinin pH 3.0 ve pH 4.0'den önemli derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir (p0.05) Sonuç olarak, iki izolat L. salivarius TL4 ve L. rhamnosus YL2), araştırmamızda yapılan testlere göre probiyotik özelliğe sahip izolat olarak değerlendirildi ve hem L. salivarius TL4 hem de L. rhamnosus YL2, pH 5 ve % 0.03 tolere edebildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to identify the Lactobacillus species isolated from different feces sources (fish, chicken and infant) to investigate some probiotic properties of isolated bacteria. Nine from fish, 17 from chicken and 24 from infant faeces, in 50 lactic acid bacteria (LAB) were isolated and of these, possible Lactobacillus 12 isolates were selected by considering Gram stain, catalase and cell morphologies. Two different techniques, API CH and MALDI-TOF MS were performed for identification of each isolates. In both techniques, isolates of BL1, BL2, BL3 and BL4 L. plantarum, TL2 and TL4 L. salivarius, YL2 L. rhamnosus and YL4 L. fermentum were identified as same species. Some probiotic properties (hydrophobicity, pH and bile salt tolerance) of selected strains (BL1, TL1, TL2, TL4 and YL2) isolated from feces was determined in vitro conditions. It was found out that all isolates possess the property of hydrophobicity. In the pH tolerance test, at the end of the 8th hour, the pH 5.0 absorbance value of BL1, TL4 and YL2 isolates was found to be significantly higher than pH 3.0 and pH 4.0 (p0.05). In conclusion, these two isolates (L. salivarius TL4 and L. rhamnosus YL2) were assessed for the strain possessing probiotic property according to the tests carried out in our research, and it was inferred that both – L. salivarius TL4 and L. rhamnosus YL2 could tolerate pH 5 and bile concentration of 0.03 %.