[Cp*2M5VO17]- (M=Mo, W; Cp*=C5Me5) yapıdaki polioksometalatların sentezi, karakterizasyonu, katalitik ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of the catalytic and antimicrobial properties of in the structure polyoxometalates [Cp*2M5VO17]- (M=Mo, W; Cp*=C5Me5)
  1. Tez No: 698558
  2. Yazar: HÜLYA AVCI ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, [Cp*2M2O5] (M=W, Mo) ile NaVO3'ün 1/10 mol oranında asidik su-metanol (1:1) ortamdaki reaksiyonları sonucunda oluşan Linqvist-tip [Kat][Cp*2M5VO17] (M= Mo (1), W (2)) ([Kat]: Bu4P+ (1a, 2a), Bu4N+ (1b, 2b), Ph4P+ (1c, 2c), BuNC5H5+ (1d, 2d)) yapıda yeni POM bileşikleri izole edilerek, bu bileşiklerin yapı karakterizasyonları; elementel analiz, FT-IR, ESI, 1H NMR, 31P NMR, XRD ve TGA yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Bileşiklerin olefin-epoksidasyon reaksiyonundaki katalitik aktiviteleri ve antimikrobiyal özellikleri araştırılmıştır. POM bileşiklerinin epoksidasyon (siklooktenden, siklookten oksit eldesi) reaksiyonunda katalitik aktiviteleri incelendiğinde, %20,59'luk verimle en yüksek katalitik aktiviteye sahip bileşiğin BuNC5H5[Cp*2W5VO17] (2d) olduğu tespit edilmiştir. Katalizör olarak kullanılan POM bileşiklerinin reaksiyon verimini çok arttırmadığı belirlenmiştir. Antibakteriyel çalışmalarda, Ph4P[Cp*2Mo5VO17] (1c) bileşiğinin hem gram-pozitif hem de gram-negatif bakterilere karşı antimikrobiyal aktivite gösteren en etkin bileşik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the new Lindqvist-type polyoxometalate compounds [Cat][Cp*2M5VO17] (M= Mo (1), W (2)) were obtained from Cp*2M2O5 and NaVO3 in a 1 : 10 molar ratio in an acidic aqueous-methanol medium ([Cat]: Bu4P+ (1a, 2a), Bu4N+ (1b, 2b), Ph4P+ (1c, 2c), BuNC5H5+ (1d, 2d)). Characterization of these compounds was performed by FT-IR, elemental analysis ESI, 1H NMR, 31P NMR, XRD, and TGA methods. The antimicrobial properties and catalytic activities of the compounds in the olefin-epoxidation reaction were investigated. The catalytic activity of the new POM compounds in the epoxidation reaction was investigated. The compound with the highest catalytic activity is BuNC5H5[Cp*2W5VO17] (2d) in 20.59% yield. The new catalysts do not increase reaction efficiency so much. In antibacterial studies; Ph4P[Cp*2Mo5VO17] (1c) is the compound that shows the highest antimicrobial activity against both gram-positive and gram-negative bacteria. No compound showed activity in antifungal studies.