Helisel dişlilerde diş yanak burulmasının analizi
Twist-free analysis of helical gear tooth flank
  1. Tez No: 698570
  2. Yazar: FERHAN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Helisel dişli çarkların çalışacağı yere göre tasarımı, bilgisayar destekli analizi, imalatı ve ömür testleri, helisel dişli ömrünü ve çalışma konforunu belirler. Helisel dişlinin çalışma koşullarında beklenen performansı sağlaması, ana ürün ömrü için son derece önemlidir. Tasarımda ön görülemeyen noktalar, bilgisayar destekli analiz ile ortaya çıkar ve tasarımda düzeltmeler yapılır. İmalatı bitmiş helisel dişliler, dayanım testlerinde gerçek çalışma koşullarına en yakın şartlarda test edilir. İstenilen performans sağlandığında ürün onaylanır. Tasarımda göremediğimiz, imalatı yapılan helisel dişlilerde testler sonrası onay alınamayan durumların da gerçekleşmesi mümkündür. Tasarımdan ya da imalattan gelen ve ön görülemeyen bu gibi durumlardan biri olan dişli yanak burulması tezin konusudur. Bu tezde öncelikle helisel dişliler hakkında teorik bilgiler verilmektedir. Daha sonra tasarımı, analizi ve imalatı yapılan helisel dişlilerin dişli burulmalarını ve ürüne olan etkisi değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Depending on the place where helical gears work, design, computer aided analysis, manufacturing and fatique tests determine life of helical gear and working conditions. It is extremely important for the main product life that the helical gear provides the expected performance in working conditions. Invisible points in design are revealed by computer aided analysis and arrangements are made in the design. Helical gear, whose manufacturing is finished,are tested under the conditions closest to the real working conditions in fatique testes. When the desired performance is achieved, the product is approved. It is also possible to realize situations that can not be approved after fatique tests in helical gears that we can not see in design. Natural twist, one of such unpredictable situations from design or manufacturing, is the subject of the thesis. Natural twist issue is called twist-free or bias error. In this thesis, firstly theoretical information about helical gears will be given. Then, we will examine the all results together with causes – results of the helical gears designed, analyzed and manufactured.