Analysis of the relationship between cryptocurrencies and Borsa Istanbul: Before and after COVID-19
Borsa İstanbul ve kripto paralar arasındaki ilişki: COVID-19 öncesi ve sonrası
  1. Tez No: 698591
  2. Yazar: ÖNDER KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde kriptoparalar artık bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır ve ilerleyen zamanlarda kripto para sektörünün büyük ölçüde yatırımcı bulacağı düşünülmektedir. Kriptoparalar içerisinde en eski para olan bitcoin 12 yaşında ve dünya piyasasında kabul görmüş bir yatırım aracıdır. Buradan hareketle, bu çalışmada kripto paralarda oluşan dalgalanmaların, Bist100 endeksi üzerindeki etkileri incelenmek amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında örneklem 17-12-2018 / 17-12-2020 tarihleri arasında toplam 499 gözlemden oluşmaktadır. Borsa Istanbul bünyesindeki Bist100 Endeksi, Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Monero ve Iota verileri yer almıştır. Bu çalışma, pandemi öncesi ve pandemi sonrası olmak üzere 2 döneme ayrılmıştır. Çalışmanın 2 döneme ayrılma sebebi, pandeminin kripto para piyasasını ve Bist100 endeksini ne kadar etkilediğini anlamaya çalışmaktır. Daha sağlıklı sonuca ulaşmak için çalışılan verilerin logaritması alınarak, logaritmik getiri üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Bu çalışmada Dynamic Conditional Correlation GARCH modeli kullanılmıştır. Yapılan çalışmanın odak noktası“volatilite”dir. Yapılan analizlerde örneklem olarak seçilen verilerin 2018-2021 dönemi için kullanılan finansal verilerde GARC&ARCH analizleri yapılmıştır. DCC-GARCH analizi öncesinde durağanlığı ölçmek için Augmented Dickey Fuller testi uygulanmıştır daha sonra serilerde ARCH etkisi olup olmadığının kontrolü için ARCH LM testi yapılmıştır Çalışma sonucunda kripto para birimleri ile Bist100 endeksi arasındaki ıynaklığın zaman içende birbirini büyük ölçüde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, cryptocurrencies are now used as an investment tool and it is thought that the crypto money sector will find investors in the future. Bitcoin, which is the oldest currency among cryptocurrencies, is 12 years old and is an investment tool accepted in the world market. In this study, it is aimed to examine the effects of fluctuations in cryptocurrencies on Borsa Istanbul Bist100 index. The sample of the study included the Bist100 Index, Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Monero and Iota data within Borsa Istanbul in 17-12-2018 between 17- 12-2020. There are total of 499 observations. This study is divided into 2 periods as pre-pandemic and post-pandemic. The reason for the study to be divided into 2 periods is how much the pandemic has affected the crypto money market and the Bist100 index. In order to reach a healthier result, the logarithm of the studied data was taken and the logarithmic return was evaluated. In this study, Dynamic Conditional Correlation GARCH model was used. The focus of the study is“volatility”. GARC & ARCH analyzes were performed on the financial data used for the 2018-2021 period of the data selected as a sample in the analysis. Before the DCC-GARCH analysis, the Augmented-Dickey Fuller test applied to measure the stationary and ARCH LM test were performed to check whether there was an ARCH effect in the series. As a result of the study, it was concluded that the volatility between Bitcoin and Bist100 variables affect each other widely over time.