Organizasyonlarda değişim yönetimi üzerine bir araştırma
A research on change management in organizations
  1. Tez No: 698593
  2. Yazar: BARIŞ ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KARADEMİRLİDAĞ SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Değişimin hızlandığı, küreselleşme ve bilgi toplumu şartlarında rekabetin arttığı, bireyin ve toplumun ön plana çıktığı 21. yüzyılda değişim yönetimi uygulamaları organizasyonlar için tercih değil zorunluluk halini almıştır. Değişim olgusu belirsizliklere sebep olurken, bazı durumlarda ortaya çıkan belirsizlik bir değişim olarak sonuçlanmaktadır. Bu bağlamda öngörü sahibi olmak, bilinçlilik, değişim yönetimi plan ve stratejileri geliştirmek; örgütlerin yaşamını sürdürebilmesi için hayati önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, değişim yönetimi uygulamalarının başarı ile tamamlanmasına etki eden faktörler üzerine bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda liderlik, örgüt kültürü ve değişime bireysel hazır olma değişkenlerinin değişim uygulamaları üzerinde etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century; increasing rate of change, the prominent individual and society, increasing competitions with the globalization and information society, change management practices for organizations have become a necessity, not a choice. While the notion of change causes uncertainties, in some cases, the uncertainty results in a change. In this approach, to having foresight, awareness, change management plans and strategies become one of the most important ablility for organizational survive. In this master thesis, a research has been carried out on the factors that affect the successful completion of change management practices. As a result of the research, the effects of leadership, organizational culture and individual readiness for change on change implemantations will be examined.