Frenleme parametresinin uzay-zaman geometrisine etkileri
Effects of deceleration parameter on space-time geometry
- Tez No: 698611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Matematik, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, kozmolojik terimli f(R,T) teoride topolojik kusurlardan biri olan sicim madde, homojen ve anizotropik Kantowski-Sachs metriğinde incelenmiştir. Bu amaçla Hubble parametresinin en genel ve kullanışlı hali alınarak dört farklı frenleme parametresi elde edilmiş, bu frenleme parametrelerinin uzay-zaman geometrisine olan etkileri araştırılmıştır. Her bir model için elde edilen sonuçların grafikleri çizdirilmiş ve ayrıntılı olarak f(R,T) teoride bazı fiziksel ve kinematik özellikleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, string matter, which is one of the topological flaws in the cosmological term f(R,T) theory, was examined in the homogeneous anisotropic Kantowski-Sachs metric. For this purpose, four different braking parameters were obtained by taking the most general and useful form of the Hubble parameter. The effects of these braking parameters on the space-time geometry were investigated. The results obtained for each model were plotted and some physical and kinematic properties of f(R,T) theory were discussed in detail.