Hüseyin Su'nun öykülerinde kişi kadrosu ve muhteva
Charecter list and contenet in Hüseyin Su's stary
- Tez No: 257290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Hüseyin Su, 1980 sonrası Türk öykücülüğünde klasik öykü tekniği ile modern olanakları birlikte kullanarak, öykülerini kaleme alan önemli yazarlarımızdandır. Öyküden başka deneme, inceleme, araştırma ve eleştiri kitapları ile de adından söz ettiren yazar, Hece Dergisi'nin kuruluşunda yer almıştır. Halen, Heceöykü ve Hece Yayınları'nın yayın yönetmenliğini yapmaktadır.Çocukluğunda dinlediği dini hikâyeler, aşk ve kahramanlık öyküleri Su'da bir tahkiye dokusunun oluşmasını sağlar. Daha sonra okuduğu yerli ve yabancı yazarlara ait eserler, ileride devam ettireceği yazın hayatını, daha o yıllarda şekillendirir. Yazmaya lise yıllarında başlayan yazar, ilk öykülerini Edebiyat Dergisi'nde yayımlar. Bu yıllarda hocası Nuri Pakdil ile Sezai Karakoç'un etkisindedir. Bu şekilde edebiyat ve sanatın alanlarını tanımaya başlar. Geniş bir yelpazede sürdürdüğü okuma tutkusu sayesinde hem evrensel hem de yerel kültürü özümsemiş olur.Hüseyin Su, gerek edebiyat ve sanatımızda, gerekse sosyal ve kültürel hayatta yaşanılan dejenerasyondan son derece rahatsızdır. Hayatımızın her alanına yayılan içi boş, geçmişi olmayan ve geleceksiz yaşam biçimi karşısında tavrını, öyküleri ve diğer yazıları ile ortaya koyar. Ulusal kültürümüze yabancılaşmamak için kendi geçmiş birikimimize yaslanmamız gerektiğini düşünür.Bir olay öykücüsü olmaktan çok kişi öykücüsü olan Hüseyin Su, kişilerini oluştururken, onların ruh hallerini ayrıntıları ile verir. Bu kişiler kaybolup giden geleneksel değerler karşısında hüzünlenirler. Acı çekerler. Yazar, zaman zaman kahramanlarına modern hayatın getirileri arasına sıkışmış geleneksel kültürümüzü yaşatmaya çalışma görevini de yükler. Bu şekilde, sağlıklı kıyaslamalar yapan Su, okuruna eskinin insani yönü güçlü, maneviyatı sağlam değerlerini hatırlatmış olur.Yazarın öykülerinde ele aldığımız muhteva ise yine kişilerin, modern zamanların yaşam biçimleri karşısında, eskinin sahih değerlerini aramasından oluşur. Aşktan, toplumsal yaşama, anne-çocuk ilişkisinden, eşler arasındaki diyaloglara kadar aranan ve özlenen hep eskinin sevgi ve saygı dolu, merhametli, hoşgörülü, insani değerleridir. Ancak Hüseyin Su, geleneksel yaşam tarzını anlatırken hiçbir zaman modern yaşamın getirdiği yeniliklere karşı olumsuz bir tavır sergilemez.Gülşefdeli Yemeni'nin yazarının bu anlayışı, dil ve üslubuna da yansır. Sade ve akıcı bir dil kullanırken halk söyleyişlerine, deyimlerine ve şiveye ait bir takım sözcüklere yer verir. Öykülerinde oluşturduğu kişiler ve öykülerinin muhtevası, onun kullandığı dil ile bütünleşmiştir. Diyaloglara oldukça az yer veren yazar, daha çok ruh tahlilleri aracılığı ile kahramanlarının duygu ve düşüncelerini okuruna ulaştırmaya çalışır. Bu sebeple iç konuşma ve bilinç akışı gibi teknikleri sık sık kullanır.Hüseyin Su'nun ilk öykü kitabı olan Tüneller, 1983 yılında Edebiyat Dergisi yayınları arasında çıkar. Öyküden çok birer deneme metni olarak bilinen bu kitap içindeki öyküler daha sonra 1999 yılında Ana Üşümesi adlı kitapla birlikte Hece Yayınları tarafından yayınlanır. Bu kitaplardan başka yazarın Gülşefdeli Yemeni (1998) ve Aşkın Halleri (1999) adlı iki öykü kitabı daha vardır. Araştırmamız yazarın bu öykü kitapları ile sınırlıdır. Yazarın öykücülüğünü sağlam bir zemin üzerinde değerlendirmek üzere çalışmamızın başında Tanzimat'tan günümüze Türk öykücülüğüne yer verdik. Ayrıca yazarın edebi kişiliği ve yetişme şekli öykülerini incelememizde bize ışık olmuştur.Bir ulusun edebiyat ve sanatını çeşitli ideolojiler arasına sıkıştırmanın ve sanatına böyle şekil vermenin doğru olmadığını savunan yazar, geleceği olan bir toplum yaratmanın temelinin geçmiş zamanların değerler birikimini tanımakta yattığını düşünür. Bunun için öykülerinde geleneksel değerleri hatırlatır. Tezin ulaşmak istediği nokta yazarın, geçmişin değerlerini hatırlatmak ve sürdürmek için öykü kişilerini ve öykülerinin muhtevasını nasıl oluşturduğunu ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Su in post 80s Turkish Short Story is one of our significant writers combining traditional short story techniques with modern approaches to write his short stories. The writer who also known for his essays,memoirs,inquiry and critical books in addition to short stories took place in the establishment of the magazine Hece. He is stil running the role of Production Directorship of Hece Short Story and Hece Publıcatıons.The religious stories, the romantic and epic short stories that he heard during his childhood lets Su get a descriptive sense.The local and foreign works that he read later,forms his literary life at that very time. Starting to write in his high school years, the writer published his first works in Edebiyat magazine. At that times, he was under the effect of his teachers Nuri Pakdil and Sezai Karakoç. In this way he began to recognize the fields of Literature and Art. Because of his his wide passion to reading he absorbed both the local and universal cultures.Hüseyin Su is highly disturbed with the corruption both in our literature and art in addition to social and cultural life. He states his opposition to the expanding life style -which has no background and future- in his short stories and other works.He thinks that in order not to alienate to our national culture ,we should get bases from our past values. Hüseyin Su ? being an individualist short story writer far more than being a case short story writer ? totally describes psychologic details about the individuals. These individuals are highly worried about the missing traditional values. They are in pain.The writer sometimes wants his individuals to try to rescue our traditional culture stucked in modern time?s outcomes. In this way, with his comparisons ,he reminds the strong aspects of humanity and ethic to his reader.The content that we deal is the looking process for past values against the modern time?s life styles. They look for the respectful,gentle and gracious values of love, social life,parent- kid relations and dialogues between couples. On the other hand, Hüseyin Su never shows an opposition to the positive outcomes of modern time while he is writing traditional life styles.This concept of the writer of Gülşefdeli Yemeni also reflects to the language and style. Using a pure and fluent language, he sometimes makes use of public phrases, idioms some kinds of words belonging to different dialects.The individuals and contents he formed in his stories integrate with the language he uses. Using less dialogues, the writer tries to tell the psychologic states and emotions of his individuals in via inner analysis. That?s why he often uses such kinds of techniques as inner speech and stream of consciousness.Hüseyin Su?s first short story book Tüneller was published among Edebiyat Magazine publications. Mostly known as essay passages more than short stories, the book was re-published in 1999 with the book Ana Üşümesi by Hece Publcatıons. Among with these books he also has two other books; Gülşefdeli Yemeni (1998) and Aşkın Halleri (1999). Our research is limited to these short story books of the writer. In order to evaluate his short story writing on a strong base, at the threshold of our project we told about Turkish Short Story from Tanzimat to present day. Also the writer?s literary personality and growing up process enlightened us to examine his short stories.The writer ? hoping no benefits from stucking and shaping the literature and art between different ideologies ? thinks that the more we know the values of our past times the better we let a society have future. That?s why he reminds everybody of traditional values. What we want to intend in our thesis is to reveal how he forms his story characters and contents to remind past values and let them live.