Rusya'nın Karadeniz'deki çatışma bölgelerine yönelik stratejisi
Russia's strategy towards the conflict zones in the Black sea
- Tez No: 698638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTÜRK TÜYSÜZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Karadeniz Havzası, Sovyet sonrası dönemde stratejik değeri artan ve birçok ihtilaflı dondurulmuş çatışma bölgesini içinde barındıran bir alandır. Rusya'nın yakın çevresinde yer alan Karadeniz Havzası, bölge dışı aktörlerin de dahil olması ile birlikte son yıllarda siyasi değişim süreçleri ve askeri çatışmalara sahne olmuştur. Batılı güçlerin 2000'li yılların başlarından itibaren renkli devrimler süreciyle nüfuz alanını havzaya genişletmesiyle Rusya'da Karadeniz'de daha aktif bir politika izlemeye başlamıştır. Dondurulmuş çatışma bölgeleri ise Sovyet sonrası tekrar hareketlenmiş ve taraflar arasındaki çatışmalar zaman içerisinde alevlenmiştir. Renkli devrimler süreci ve dondurulmuş çatışma bölgelerindeki yeni yapılanmalar ise Karadeniz'deki mevcut görünümü değiştirmeye başlamıştır. Bu çalışmada birinci bölümde Karadeniz Havzasının tarihi ve jeopolitik teorilerdeki yeri, ikinci bölümde; Rusya'nın Karadeniz Stratejisi, bölgesel mücadele ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Karadeniz'deki renkli derimler süreci ve Rusya'nın donmuş çatışma bölgelerine yönelik stratejisi ele alınmıştır. Bu bilgilerin yanında Karadeniz'in tarihi ve Rusya'nın güney sahası olan Karadeniz'e yönelik yaklaşımının nasıl şekillendiği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Black Sea basin is an area whose strategic value increased in the post-Soviet period and contains many disputed frozen conflict zones. The Black Sea Basin, located in the immediate vicinity of Russia, has been the scene of political changes and military conflicts in recent years, including non-regional actors. As Western powers expanded their sphere of influence into the basin through the process of color revolutions since the early 2000s, Russia began to pursue a more active policy in the Black Sea. Frozen conflict zones, on the other hand, moved again after the Soviet Union, and conflicts between the parties flared up over time. The process of color revolutions and new structures in frozen conflict zones have begun to change the current appearance of the Black Sea. In this study, the history of the Black Sea Basin and its place in geopolitical theories are discussed in the first chapter, The Black Sea strategy of Russia and the regional struggle are discussed in the second chapter. In the third chapter, the process of colored skins in the Black Sea and Russia's strategy for frozen conflict zones are discussed, In addition to this information, the history of the Black Sea and how Russia's approach to the Black Sea, which is the southern ares, is shaped, are discussed.