Kariyer tatmini, işe adanmışlık ve iş performansı ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of career satisfaction, work engagement and job performance
- Tez No: 698674
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH KARAVARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada işgörenlerin kariyer tatmin düzeyleri, işe adanmışlık seviyeleri ve iş performansları arasındaki çok boyutlu ilişkiler incelenmiştir. Araştırma için veriler nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Bu kapsamda banka çalışanlarından 5 Şubat 2021- 10 Mayıs 2021 tarihleri arasında 416 geçerli anket elde edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda, banka çalışanlarının işe adanmışlık düzeyleri ve kariyer tatmin seviyelerinin, iş performansı algılarına göre daha düşük olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Bununla beraber, işe adanmışlığın adanma boyutunun kariyer tatmini üzerinde etkili olduğu, dinçlik ve yoğunlaşma boyutlarının ise iş performansı üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, kariyer tatmini düzeyinin de iş performansı üzerinde etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Araştırma kapsamında geliştirilen alternatif model ise işe adanmışlığın dinçlik, adanma ve yoğunlaşma alt boyutlarının kariyer tatmini ile kovaryans ilişki içerisinde olduğu göstermektedir. Buradan hareketle, elde edilen bu yeni modelin sonraki çalışmalarda dikkate alınmasının, incelenen değişkenler arası ilişkilerin daha iyi anlaşılabilmesi bakımından önemli olduğu ifade edilebilinir. Elde edilen bulgular, örgütlerin başarısını etkileyen en belirleyici etmenlerden biri olan işgören performansının, işe adanmışlık ve kariyer tatmini değişkenleri ile beraber düşünülmesi ve değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, multidimensional relationships among career satisfaction level, work engagement level and job performance of employees were examined. The data for the research were collected by using the survey technique of quantitative approaches. In this context, a total of 416 valid questionnaire were obtained from bank employees between February 5, 2021- May 10, 2021. The results exhibit that work engagement and career satisfaction levels of the bank employees are lower than their job performance perceptions. In addition, it was determined that dedication dimension of the work engagement variable has an effect on career satisfaction, while the vigor and absorption dimensions have significant effects on job performance. Besides, it was also revealed that the career satisfaction level has an impact on job performance. The alternative model which developed for the study shows that the sub dimensions of work engagement, including vigor, dedication and absorption, have covarience correlations with career satisfaction. Taking into account of this new model for the future studies is important by means of to better understand the relations among the examined variables. The findings emphasized that job performance, one of the main factor affects the success of organizations, should be considered and evaluated together with the work engagement and career satisfaction variables.