The relationship between wellbeing and job satisfaction of instructors in English programs
İngilizce programlarındaki öğretim görevlilerinin iyi oluşu ve iş tatmini arasındaki ilişki
  1. Tez No: 698675
  2. Yazar: GİZEM İYİGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Türk üniversitelerinin dil hazırlık programlarında görev yapmakta olan İngilizce öğretim görevlilerinin iyi oluş ve iş tatmini arasındaki ilişkiyi araştırmıştır. Ayrıca, çalışma, bu iki kavram arasında tecrübe, ders verilen dil yetkinlik seviyesi, eğitim durumu gibi öğretmen özelliklerine bağlı olarak herhangi bir farklılık olup olmadığını araştırmıştır. Son olarak, bu çalışmada katılımcıların iyi oluş ve iş tatminlerinde etkili olan faktörler üzerine düşünceleri keşfedilmeye çalışılmıştır. Niceliksel veri, Öğretmen İyi Oluş Anketi ve Öğretmen İş Tatmini Anketi üzerinden 168 katılımcıdan toplanırken niteliksel veri, 10 gönüllü ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Sonuç olarak, katılımcıların iyi oluş ve iş tatminleri arasında anlamlı, pozitif ve orta derece bir ilişki bulunmuştur. Öğretmen özellikleri ve katılımcıların iyi oluşu arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Aynı şekilde, öğretmen özellikleri ve öğretmenlerin iş tatmini arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Niteliksel veri analizi, kişisel, kurumsal, öğrenci ve salgın ilişkili faktörlerin katılımcıların iyi oluş ve iş tatminlerinde etkili olduğunu göstermiştir. Elde dilen bulgular, pedagojik çıkarımlar ve dil eğitimi ve öğretmen gelişimi üzerine gelecek çalışmalar için öneriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationship between the wellbeing and job satisfaction of English instructors working at language preparatory programs offered by Turkish universities. The study also attempted to explore if any difference between these two variables existed in relation to the teachers' characteristics, i.e., years of experience, the proficiency level taught and educational degree. Finally, the reflections of the participants about the influential factors on their wellbeing and job satisfaction were further explored in this study. The quantitative data were obtained from 168 participants though Teacher Wellbeing Survey and Teacher Job Satisfaction Survey, whereas the qualitative data came from semi-structured interviews carried out with 10 volunteers. The results revealed that there was a statistically significant, positive and moderate relationship between the participants' job satisfaction and their wellbeing. Besides, no difference was found between the participants' wellbeing and their teacher characteristics. Similarly, there was no difference between teachers' predefined characteristics and their job satisfaction. As for the results of the qualitative data, personal, organizational, student-related and pandemic-related factors were found to be influential on the wellbeing and job satisfaction of the participants. The obtained findings provide pedagogical implications and suggestions for further research in language education and teacher development.