Examining the relationships among 11th grade english as a foreign language (EFL) learners' vocational programs, cognitive styles and learning style preferences
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen 11. sınıf öğrencilerinin mesleki programları, bilişsel stilleri ve öğrenme stilleri tercihleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 698691
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM EVEYİK AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, (1a) İstanbul'da bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kimya teknolojileri ve çocuk gelişimi-eğitimi alanlarında İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen 11. sınıf öğrencilerinin alan bağımlılık-bağımsızlık bilişsel stilini, (1b) bu öğrencilerin bilişsel stilleri ve mesleki programları tercihleri arasındaki ilişkiyi; (2a) her iki alandaki alan bağımlı ve alan bağımsız öğrencilerin tümdengelim-tümevarım öğrenme stili tercihlerini, (2b) bu öğrencilerin tümdengelim-tümevarım öğrenme stili tercihleri ve mesleki programları arasındaki ilişkiyi; ve (3) onların alan bağımlılık-bağımsızlık bilişsel stili ve öğrenme stili tercihleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçları gerçekleştirmek için 169 katılımcıya Türkçe versiyondaki Saklı Şekiller Grup Testi ve Öğrenme Stilleri Anketi uygulanmıştır. Verileri analiz etmek için tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi ve dörtlü (phi) korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Sonuçlar, kimya teknolojileri alanında öğrenim gören öğrencilerin anlamlı ölçüde daha çok alan bağımsızken çocuk gelişimi-eğitimi alanında öğrenim gören öğrencilerin anlamlı ölçüde daha çok alan bağımlı olduklarını ortaya çıkarmıştır. Toplamda, öğrencilerin ağırlıklı olarak alan bağımlı oldukları bulunmuştur. Öğrenme stili tercihleri açısından, kimya teknolojileri alanında, alan bağımlı öğrenciler daha çok tümevarım öğrenme stilini tercih ederken alan bağımsız öğrenciler daha çok tümdengelim öğrenme stilini tercih etmiştir. Çocuk gelişimi-eğitimi alanında, hem alan bağımlı hem de alan bağımsız öğrenciler çoğunlukla tümevarım öğrenmeyi tercih etmişlerdir. Bütünüyle, tümevarım öğrenme daha çok tercih edilen stil olmuştur. Çalışma, öğrenme stili tercihleri ve mesleki alanlar arasında değil ama alan bağımlılık-bağımsızlık bilişsel stili ve mesleki alanlar arasında anlamlı bir ilişki ortaya çıkarmıştır. Çalışma, öğrencilerin bilişsel stilleri ve öğrenme stili tercihleri arasında da anlamlı bir ilişki ortaya çıkarmıştır. Çalışmanın bulguları, müfredat programı geliştiricilerine ve dil öğretmenlerine, müfredat programlarını/ders planlarını İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin bilişsel stilleri ve öğrenme stili tercihlerine dayanarak yeniden düzenlemek, ve araştırmacılara, diğer bilişsel stillerin de derinlemesine incelenmesi amacıyla, daha fazla çalışma yapmak için ilham verebilir. Bu bakımdan, bu çalışma, mesleki eğitim ve yabancı dil olarak İngilizce alanlarında yeni çalışmalara öncülük eden bir çalışma bile olabilir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to explore (1a) Field Dependence-Independence (FDI) cognitive style of 11th grade English as a Foreign Language (EFL) learners studying at chemical technologies and child development-education programs in a Vocational and Technical Anatolian High School in Istanbul, (1b) the relation between their cognitive styles and their choice of vocational programs; (2a) the deductive-inductive learning style preferences of field dependent and field independent learners in both programs, (2b) the relation between their preferences of deductive-inductive learning styles and the vocational programs; and (3) the relation between their FDI cognitive style and learning style preferences. To achieve these purposes, 169 participants were administered the Group Embedded Figures Test (GEFT) and the Learning Style Survey (LSS) in Turkish language version. To analyze the data, descriptive statistics, the chi-square test and the phi correlation coefficient (phi) were used. The results revealed that the students at chemical technologies program were significantly more field independent whereas the students studying at child development-education program were significantly more field dependent. In total, the learners were found to be predominantly field dependent. In terms of learning style preferences, in chemical technologies program, field independent learners mainly preferred deductive way of learning while field dependent learners mainly preferred inductive learning style. In child development-education program, both the field dependent and the field independent learners mainly preferred inductive learning. In total, inductive learning was more preferred style. The study revealed a significant relation between FDI cognitive style and the vocational programs but not between the learning style preferences and the vocational programs. The study also revealed a significant relation between the learners' cognitive styles and learning style preferences. The findings of the study can inspire curriculum developers and language teachers to rearrange the curriculums/lessons plans on the basis of the EFL learners' cognitive styles and learning style preferences, and researchers to conduct more studies for an in-depth exploration of other cognitive styles as well. In this regard, the present study may even be the one that pioneers new studies in the fields of vocational education and EFL.