Examination of the relationship of digital addiction and the psychological well-being in regular sports participants
Düzenli spor yapan katılımcılarda dijital bağımlılık ve psikolojik iyi oluş ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 698692
  2. Yazar: ŞEYMA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYRAM, DOÇ. DR. FERAH ÇEKİCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR KUŞBEYZİ AYBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bağımlılık durumu yıllarca karşımıza bir problem olarak çıkmış ve bağımlılık kapsamına giren faktörler zaman içerisinde farklılaşmış ve çeşitlilik göstermiştir. Bu faktörlerden bir tanesi de günümüz dünyasının büyük bir problemi haline gelen dijital bağımlılıktır. İnsanların günlük birçok ihtiyacını ve isteğini internet veya farklı teknolojiler aracılığıyla gidermesi dijital bağlı olma durumunu ortaya koymaktadır. Dijital bağlı olma durumu, başlangıçta davranışsal bir bağımlılık olan teknoloji ve internet bağımlılığı olarak ifade edilse de günümüzde internetle bağlantısı olan teknolojik araç gereçlerin, sosyal platformların ve uygulamaların çoğalması sonucunda akıllı telefon, tablet, sosyal medya, oyun bağımlılığı, Facebook, Instagram, Twitter bağımlılığı gibi farklı kategoriler altında değerlendirilmektedir. Dijital bağımlılığın dünya genelinde çok hızlı bir şekilde yaygınlaştığı, insanların günlük yaşantısı, bedensel ve ruhsal sağlığı üzerinde birçok olumsuz sonuçlar doğurduğu belirtilmektedir. Yapılan bu çalışma ile düzenli spor yapan bireylerin, dijital bağımlılık düzeyleri ile psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Düzenli spor yapan bireylerin dijital bağımlılık düzeyleri ile psikolojik iyi oluş düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Batman ilinde Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı kurslara aktif olarak katılan ve düzenli olarak spor yapan bireyler araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmaya 18-36 ile 36 ve üzeri yaşlarda 177 kadın ve 224 erkek olmak üzere 401 kişi katılım sağlamıştır. Katılımcıların Dijital Bağımlılık ölçeği ile Psikolojik İyi Oluş ölçeğinden aldığı toplam puanlar arasında anlamlı negatif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bireylerin Dijital Bağımlılık Ölçeğinden almış oldukları puanlar arttıkça Psikolojik İyi Oluş Ölçeğinden aldıkları puanlar azalmıştır. Düzenli spor yapan bireylerin psikolojik olumsuzluklara karşı direnç geliştirdiğini ve düzenli egzersizin bireylerin mutluluğunu ve psikolojik iyi oluş durumunu olumlu yönde etkilediğini sonuçlar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Addiction has emerged as a problem for years and the factors included in addiction have differentiated and varied over time. One of these factors is digital addiction, which has become a major problem in today's world. The fact that people meet many of their daily needs and wishes through the internet or different technologies reveals the state of digital connectivity. Although digital connectedness was initially expressed as a behavioral addiction to technology and internet addiction, nowadays, as a result of the proliferation of technological tools, social platforms and applications connected to the internet such as smartphone, tablet, social media, game addiction, Facebook, Instagram, Twitter addiction is evaluated under different categories. It is stated that digital addiction is spreading very rapidly around the world and has many negative consequences on people's daily life, physical and mental health. This study aimed examine the relationship between digital addiction levels and psychological well-being of individuals who regularly do sports. It has been examined whether there is a significant relationship between psychological well-being and digital addiction in individuals who regularly do sports. The universe of the research of individuals who actively participate in the courses affiliated to The Ministry of Youth and Sports in Batman province and regularly do sports. There were 401 (177 female, 224 male) participants in the current study and their age ranged from 18 to 36 and above. It was determined that there was a significant negative correlation between the total scores of the participants in the sample from the Digital Addiction scale and the Psychological Well-Being scale. As individuals' scores on the Digital Addiction Scale increased, their scores on the Psychological Well-Being Scale decreased. Results showed that It has been shown that individuals who exercise regularly develop resistance against psychological negativities and that regular exercise positively affects the happiness and psychological well-being of individuals.