Annelik kavramının tarihsel süreçte girişimciliği
Entrepreneurship of the concept of motherhood in the historical process
- Tez No: 698701
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN AYŞEN WOLFF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kadının çalışan anne olmasının önündeki sorunları en aza indirgeyen, hem iyi bir anne hem de çalışma hayatında var olmasının yolunu açan anne girişimciliği, Dünya'da ve Türkiye'de literatürde son yıllarda yer bulmaya başlamıştır. Anne girişimciliği, ana akım girişimcilikten ve kadın girişimciliğinden farklı özellikler taşımaktadır. Kadın çalışmaları ve yönetim bilimi açısından bir kadın çalışmacı bakış açısıyla değerlendirilen bu çalışmanın uygulama örnekliği olması bakımından literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada birinci bölümde, annelik kavramının farklı disiplinlerde tanımlamaları yapılarak, tarihsel süreçte sosyolojik değerlendirilmesi ve çalışma yaşamında annelik kavramı irdelenmiştir. İkinci bölümde, girişimcilik, kadın girişimciliği ve anne girişimciliği literatür taranarak; önemi, motivasyonları ve karşılaştıkları sorunlar incelenmiştir. Çalışmamızın amacı, Giresun ilinde başarılı olmuş 20 anne girişimcinin girişimci olma sebepleri, karşılaştıkları sorunlar, girişimci olduktan sonra hissettikleri, potansiyel girişimci annelere tavsiyelerinin araştırılmasıdır. Yüz yüze görüşme yönteminin kullanıldığı çalışmada bulgular içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, anneler birçok sebepten dolayı girişimci olmuşlardır bu sebeplerin başında“iyi annelik”motivasyonu gelmektedir. Girişimci anneler kişisel sorunlar, işle ilgili sorunlar ve çevresel sorunlar yaşamışlardır. Bütün bu sorunlara rağmen girişimci anneler, yaptıkları girişimcilik faaliyetinden dolayı çok mutlu olduklarını ifade etmişlerdir. Diğer annelere girişimci olmayı tavsiye etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
“Mother Entrepreneurship”, which is a newtype of identity-oriented entrepreneurship that minimizes the problems in front of women being a working mother and paves the way for them to be both a good mother and a working life, has started to take place in the literature in the world and Turkey in recent years. It has different characteristics from main stream entrepreneurship and women entrepreneurship. It is thought thatt his study, which is evaluated, from the perspective of a woman worker in terms of women's studies and management science, will contribute to the literature due to its application sample. In the first part of this study, the concept of motherhood is defined in different disciplines, its sociological evaluation and study in the historical process. In the second part, the literature on entrepreneurship, women's entrepreneurship and mother entrepreneurship were reviewed and their importance, motivations and problems encountered were examined. According to the results obtained, mothers have become entrepreneurs for many reasons, the first of which is the motivation of“good motherhood”. Entrepreneurial mothers have experienced personal problems, work-related problems, and environmental problems. Despite all these problems, entrepreneurial mothers stated that they were very happy with their entrepreneurial activity and advised other mothers to become entrepreneurs.