X, Y, Z kuşaklarına dahil bireylerin moda anlayışları arasındaki farkın değerlendirilmesi
The evaluation of the difference between the fashion perceptions of Gen X, Y & Z individuals
  1. Tez No: 698700
  2. Yazar: SEVİL ŞEKER SÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ATALAY ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Moda, geçmiş tarihlerden günümüze kadar her dönemde değişikliğin sembolü olmuştur. Dönemlerle ve dünyada yaşanan siyasal, ekonomik, coğrafi vb. değişimlerle birlikte şekillenen moda kavramı, insanların yaşamına bu etki alanları doğrultusunda yön veren bir kavram olmanın ötesinde, bireylerin estetik duygularına da hitap etmesi başlıca değerlerinden olmuştur. İçinde yaşadığı toplumdan etkilenen her kuşak aynı zamanda düşünce ve eylemleriyle yaşadığı toplumları etkileyerek belirli ölçüde yaşadığı toplumların değişimlerine katkıda bulunmuştur. Bu araştırmada X, Y, Z kuşaklarına dahil bireylerin moda anlayışları arasındaki farkın değerlendirilmesi aydınlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amacı kuşakların tarihsel süreçteki değişimlerinin moda ile ilgili anlayışları arasındaki gelişmelere ve değişimlere nasıl yansıdığını ortaya koymaktır. Moda kavramı, modanın yaratımında rol oynayan unsurlar, moda anlayışını oluşturan ve yaygınlaştıran iletişim kanalları ve kuşak kavramı, kuşaklara ait belirleyici özellikler araştırmanın konusunu belirtmektedir. Bu tez kapsamında nitel araştırma yöntemi seçilerek literatür taraması yapılmıştır. X, Y, Z kuşaklarının kendinden önceki kuşaklarla ve birbirleri arasındaki farklılıkların değerlendirilmesi yapılarak, moda anlayışları arasındaki değişen etkenleri bulmak hedeflenmiştir. Bu amaçla“yarı-yapılandırılmış görüşme”ve“gözlem”yolu ile alan araştırması yapılarak kuşaklararası moda anlayışları arasında farklılıkların nasıl ortaya çıktığı belirlenmiştir. Sonuç olarak X, Y, Z kuşaklarının moda anlayışlarının her dönemde dünyada yaşanan gelişmeler doğrultusunda değişime uğradığı ve önceki kuşakların yeni kuşaklara ve gelişen teknolojiye uyum sağlama çabası içinde olduğu neticesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fashion has been the symbol of change in every period, from past to present. Shaped by the eras and political, economic, geographical etc. changes in the world, fashion is not only a concept that drives people's lives in line with these areas of influence, but also appeals to the aesthetic feelings of individuals as one of its main assets. Each generation influenced by the society they live in has also influenced the societies with their opinions and actions, contributing to the changes of their societies to a certain extent. This research tries to clarify the evaluation of the difference between the fashion perceptions of Gen X, Y & Z individuals. The aim of the research is to reveal how the changes of generations in the historical process are reflected in the developments and changes in their perception of fashion. The subject of the research includes the concept of fashion, the factors that play a role in the creation of fashion, communication channels that create and extend the fashion concept, the concept of generation, and the distinctive characteristics of generations. For this thesis, a literature review was conducted with a qualitative research method. In order to find the changing factors between fashion perceptions, the differences between Gens X, Y & Z with the previous generations and each other were evaluated. For this purpose, how the differences between intergenerational fashion perceptions emerged was determined by conducting a field research using 'semi-structured interview' and 'observation' methods. As a result, it was concluded that the fashion perceptions of the Gens X, Y & Z have changed in line with the developments in the world in every period, and the previous generations are in an effort to adapt to the new generations and the advancing technology.