Dijital bankacılık hizmetlerinin pandemi döneminde değerlendirilmesi: Ankara'da ve Bağdat'ta bir uygulama
Evaluation of digital banking services in the pandemic period: An application in Ankara and Baghdad
- Tez No: 777107
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Ankara'daki ve Bağdat'taki banka müşterilerinin Covid-19 döneminde tecrübe ettikleri dijital bankacılık uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerini irdelemektir. Belirlenen amaç doğrultusunda oluşturulan hipotezlerin test edilmesi için kullanılan veriler, anketler aracılığıyla toplanmış ve toplanan verilerin analizinde, T testi, ANOVA testi, basit ve çoklu doğrusal regresyon metotları kullanılmıştır. Analizler sonucunda, müşteri memnuniyetini artırarak daha fazla dijital bankacılık ürün ve hizmeti sunmak isteyen bankaların sundukları dijital bankacılık ürün ve hizmetlerinin güvenli, hızlı ve kolay kullanıma sahip olmasına önem vermeleri gerektiği ortaya konulmuştur. Çalışmada elde edilen bulguların ilgili taraflara faydalı bilgiler sunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the evaluations of bank customers in Ankara and Baghdad regarding the digital banking applications they experienced during the Covid-19 period. The data used to test the hypotheses, which were created for the purposes of the study, were collected through questionnaires and T-test, ANOVA test, and simple and multiple linear regression methods were used in the analysis of these data. According to the results, it has been revealed that digital banking applications offered by banks that want to offer more digital banking products and services by increasing customer satisfaction should be safe, fast, and easy to use. It is thought that the findings obtained in this study provide useful information to the interested parties.