Feng shui ile iç mekan süs bitkilerinin farklı tasarım alternatiflerinin oluşturulması ve mekan algısına etkisi
The effect on the perception of space and the creation of different design alternatives for indoor ornamental plants with feng shui
  1. Tez No: 943500
  2. Yazar: SERGEN İLİKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA YAZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Ziraat, Architecture, Landscape Architecture, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kentlerde insanlar kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirmektedir. Bu nedenle doğadan uzakta stres ve yoğun tempoyla, beton binalara sıkışarak çalışan, zamanını geçiren insanlarda bu durum fiziksel ve psikolojik yönden olumsuz etkiler yaratmaktadır. İç mekan süs bitkileri kapalı alanlarda doğanın bir parçası olması nedeniyle birçok olumlu etkiye sahip olmaktadır. Bu ifade ulusal ve uluslararası yapılan araştırmalarla (hastane, okul, ofis gibi bir çok alanda kullanıcılara yapılan anket çalışması ile) desteklenmektedir. Bu tez çalışmasında; Feng Shui felsefesi dikkate alınarak farklı salon ve balkon bitkileri 3d modellemesi ile tasarlanmış ve bu alanların mekan algısı değerlendirilmiştir. Çalışma daha önceden yapılmadığı için bu tez çalışmasında uzman kişilerce değerlendirmesi yapılmıştır. Bahçe sanatında bitkiler doğanın önemli bir parçası olduğu gibi süre gelen yaşamları boyunca kültürel ve inanç değerler doğrultusunda kullanımlarıyla da öne çıkmaktır. Kültürleri anlamanın en önemli yollarından biri de bir toplumun geride bıraktığı bahçe mimarisini ve onu etkileyen felsefeyi incelemektir. Günümüzde bahçe mimarisi kısıtlı olan alanlarda balkon ve salon bitkileri ile kullanım alanında yön değiştirmeye başlamıştır. Tez çalışmasında Feng Shui felsefesine göre tasarımı yapılmış balkon ve salonlarda kullanılan bitkilerin mekan algısına etkisini belirmektedir. Bu tez çalışması; sürdürülebilir, sağlıklı ve dengeli iç mekânlar oluşturma sürecinde çevre-insan-bitki etkileşimini merkeze alan yaklaşımların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In cities, people spend more time indoors. For this reason, this situation has negative physical and psychological effects on people who work and spend their time away from nature with stress and intense tempo, stuck in concrete buildings. Indoor ornamental plants have many positive effects because they are part of nature in indoor areas. This statement is supported by national and international researches (surveys conducted on users in many areas such as hospitals, schools, offices). In this thesis; different living room and balcony plants were designed with 3D modeling by considering Feng Shui philosophy and the space perception of these areas was evaluated. Since the study has not been done before, it was evaluated by experts (interior architect, architect, landscape architect, agricultural engineer) in this thesis study. In garden art, plants are an important part of nature and stand out with their use in line with cultural and belief values throughout their lives. One of the most important ways to understand cultures is to examine the garden architecture left behind by a society and the philosophy that influences it. Today, garden architecture has started to change direction in the field of use with balcony and living room plants in limited areas. In this thesis, the effect of the plants used in balconies and living rooms designed according to Feng Shui philosophy on the perception of space is determined. This thesis study emphasizes the importance of approaches that center on the interaction of environment-human-plant in the process of creating sustainable, healthy and balanced interiors.