Mehmed Kâmil Efendi ve Muhammed Abdulhay Kurbanali'nin Tecvîd risalelerinin tanıtımı ve mukayesesi
Introduction of Tajweed books of Mehmed Kâmil Efendi and Abdulhayy Qurbanali and their comparison
  1. Tez No: 698747
  2. Yazar: SÜMEYYE AYSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Mehmed Kâmil Efendi ile Abdulhay Kurbânali Efendi ve onların tecvîd risaleleri mukayeseli olarak tahlil edilmiştir. Mehmed Kâmil Efendi'nin eseri Mükemmel Tecvîd -i Reşadiye, Abdulhay Kurbânali'nin eseri ise Fenn-i Tecvîd' dir. Mükemmel Tecvîd -i Reşadiye, 56 sayfa, Fenn-i Tecvîd 27 sayfadır. 1914 basımı olan, Mükemmel Tecvîd kendi içinde iki kısma ayrılmaktadır. Eserde konuların ilk kısmı Tecvîd -i Reşadiye, ikinci kısmı ise Alelade Tecvîd başlığı altında işlenmiştir. Birinci kısım 25 babdan oluşmaktadır. Bu derslerde muhteva olarak Kur'an-ı Kerim'i tecvîd li okumanın önemi, harflerin mahreçleri ve sıfatları ve son olarak da Kırâat ilminin genel konuları incelenmiştir. İkinci kısım 27 babtan oluşmaktadır. Bu derslerde tecvîd konuları; med konusu ve çeşitleri, idgâm bahsi ve çeşitleri, kalkale, sekte gibi konular ele alınmıştır. Fenni Tecvîd eseri ise 1932 yılında basılmış olup, diğer esere nazaran konular sade bir uslûb ile Kırâat konularına girmeden tecvîd konuları sırasıyla incelenmiştir. Eser 27 babtan oluşmaktadır. İçerik olarak med konusu, çeşitleri, idgâm bahsi, harflerin sıfatları ve mahreçleri, râ harfinin hükümleri gibi konular klasik usûl ile işlenmiştir. Her iki eser klasik kırâat ve tecvîd kaynakları perspektifinde, genel itibariyle birbirine benzer bir metotla telif edilmiştir. İki eseri birbirinden ayıran noktaya gelecek olursak, Mükemmel Tecvîd 'de, konular daha geniş ve kullandığı dil ile daha lügatlık bir anlatım tercih edilirken, Fenn-i Tecvîd adlı eserde, tecvîd konuları öz ve ayrıntıya girmeyen bir tarzda ele alınarak, konular oldukça sâde bir dille anlatılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde; tecvîd ilmine genel bir giriş ile eserlerin okutulduğu dönemdeki eğitim kurumlarındaki Kur'an eğitiminin müfredatı verilmiştir. İkinci bölümde müelliflerin biyografilerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise tecvîd eserlerinin mukayesesi yapılmıştır. Eserlerde verilen bilgiler bu alanda yazılan diğer eserlerdeki bilgilerle mukayese edilerek, eserlerin tecvîd ilmindeki konumu tespit edilerek ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
We have studied on lives of two scholars of Qur'an, Mehmet Kâmil Efendi and AbdulHayy QurbanAli and compared their tajweed books. Mehmed Kâmil Efendi's masterpiece is Mukemmel Tajweed-i Rashadiye. AbdulHayy QurbanAli 's masterpiece is Fenn-i Tajweed. Mukemmel Tajweed is 56 pages published in 1914 in Samsun. Fenn-i Tajweed is 27 pages published in 1932 in Tokyo, Japan. MT has two chapters. The first chapter is Tajweedi Reshadiye consists 25 subtitles as the importance of reciting Qur'an with tajweed, makhraj (point of articulation) of letters, features of letters and general subjects of the science of qiraat. The second chapter consists 27 subtitles as what medd is and its kinds, idgâm and its kinds, qalqala, sekte and similar subjects. Fenn-i Tecvîd (The science of Tajweed) book has written in more simple way comparing with the other book. It contains 27 subtitles. Subjects are medd and its kinds, idgâm, features of letters, makhraj of letters, the letter Ra and features. Both books have used classical methods. The main difference between two books is: Mukemmel Tajweed has more broad explanations and the language is more literal. Subjects explained in a more simple way and less detailed in Fenn-i Tajweed Our study consists three chapters. The first chapter is general introduction to the science of tajweed and the curriculum of tajweed in Qur'an education institutions during that time period. The second chapter consists biographies of authors. In the third chapter, we compared those two books with each other and also the value of both books among other books in this field.