Sustainability analysis of a solar assisted organic olive oil production facility
Güneş enerjisi destekli bir organik zeytinyağı üretim tesisinin sürdürülebilirlik analizi
- Tez No: 698748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÇOLAK GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, fotovoltaik güneş panellerinden elektriğin elde edildiği, Urla/İzmir'de bulunan, bir organik sertifikalı zeytinyağı üretim tesisinde sürdürülebilirlik analizi yapıdı. İşletmenin kurulu olduğu alanda, 52,5 kWp toplam kapasitesinde 210 adet fotovoltaik panel bulunmaktadır. Yaşam döngüsü, enerji, ekserji ve sürdürülebilirlik analizleri gerçek işletme verisi kullanılarak gerçekleştirildi. Enerji, su, hammadde ve ambalaj malzemelerinin kullanımı ile oluşan atıklar göz önüne alındı. Ekserji analizi sayesinde, sistemdeki termodinamik kayıplar hassas olarak belirlenerek iyileştirme potansiyeli ortaya çıkarıldı. Yaşam döngüsü analizi yapılarak sadece süreçteki karbon emisyonları değil, zeytinyağının beşikten kapıya kadar olan karbon döngüsü de hesaplandı. Karbon emisyonlarının azaltılmasına yönelik bazı önerilerde bulunuldu. Yapılan ölçümler ve hesaplamalara dayanarak, 1 litre zeytinyağı (fonksiyonel birim) üretimi için fabrika aşamasında 0,06 kWh elektrik enerjisi tüketildiği sonucuna varıldı. 1 kWp için yıllık elektrik üretimi 1483,6 kWh iken sistemin performans oranı % 86 olarak belirlendi. Farklı varyeteler için ekserji verimi değerleri %6,36 - %14,61 arasında hesaplandı. Beşikten kapıya yaklaşımıyla; su ayak izi 0,99 m3/l zeytinyağı olarak hesaplanırken karbon ayak izi ortalama 0,25 kg CO2 eq./l zeytinyağı olarak elde edildi. Erkence varyetesi için karbon negatif sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, sustainability analysis was done in an organic certified olive oil production facility located at Urla, İzmir where electricity is obtained from photovoltaic solar panels. There are 210 photovoltaic panels with a total capacity of 52.5 kWp in the area where the factory was located. Life cycle, energy, exergy and sustainability analyses were carried out using the real operational data. The use of energy, water, raw materials and packaging materials along with the generated wastes were considered. Through the exergy analysis, thermodynamic losses occurring within the system were accurately identified and the improvement potential was deducted. By performing a life cycle analysis, not only the carbon emissions during the process but also the carbon cycle of olive oil from the cradle to the gate were calculated. Some recommendations towards reducing carbon emissions were made. Based on the measurements and calculations made, it was concluded that for the production of 1 liter of olive oil (functional unit), 0.06 kWh of electricity was consumed at the factory stage. The performance ratio of the system was determined to be 86% while yearly electricity generation for 1 kWp was 1483.6 kWh. Exergy efficiency values for different olive varieties were calculated in the range of 6.36% - 14.61%. With the cradle-to-gate approach; carbon foot print was obtained in average 0.25 kg CO2 eq. / l olive oil while water foot print was calculated as 0.98 m3 /l olive oil. It was concluded that carbon was negative for the Erkence variety.