Gerede (Bolu) ilçesi çocuk oyunları
Gerede (Bolu) district children's games
  1. Tez No: 698752
  2. Yazar: SİNAN EKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFULLAH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Oyun, çocuğun kendi iradesiyle katıldığı, hoşça vakit geçirmesine yardımcı olan bir etkinliktir. Çocuğun kendisini ve çevresini anlamasına yardımcı olan oyun, çocuğun hem kendisiyle hem de toplumla olan ilişkisini düzenler. Çocuklar oyun sayesinde kendini ifade edebilmeyi, çeşitli düşünceler üretebilmeyi ve yaşadığı duyguları kontrol edebilme becerisini öğrenir. Çocuk psikolojisinde çocuk oyunlarının işlevi oldukça önemlidir. Çocukların daha çok motor becerileriyle oynadıkları oyunların çocukları psikolojik olmakla birlikte fizyolojik olarak da geliştirdiği bilinmektedir. Çocukların kendi öz benliklerini oluşturabilecekleri ve karakterlerini şekillendirebileceği psikolojik ve fizyolojik olarak aktif bir şekilde oynadıkları oyunlar büyük bir önem arz etmektedir Ekran başında oynanan oyunlar ile geçen çocukluk dönemi çocuklar için oldukça tehlikeli bir durum olarak görülmektedir. Çocuklar, sosyallikten uzak bir noktada ekran başında saatlerini harcayarak geleneksel oyunlardan öğrenecekleri hayat becerilerini, insan ilişkilerini, arkadaşlıkları kaçırmaya başlarlar. Tarih sahnesinde her zaman varlığını sürdürmüş bir ilçe olan Gerede, kültürel değerler bakımından oldukça zengindir. Konumu, doğası, kültürel ögeleri, yetiştirdiği insanlar bakımından zengin halk bilimsel varlığa sahiptir. Çalışmada Bolu'nun Gerede ilçesinde oynanan çocuk oyunlarından bahsedilmiştir. Yapılan bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak Gerede ilçesi hakkında bilgi verilmiş; ikinci bölümde, çocuk oyunları genel bir çerçevede incelenmiş üçüncü bölümde Gerede'de oynanan geleneksel çocuk oyunları kaynak kişiler aracılığıyla aktarılmış sonrasında dördüncü bölümde oyunlar işlevsel halk bilimi kuramı açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Games are activities that help children have a good time in which they take part voluntarily. Games, which help the child to understand himself/herself and his/her environment, regulate the child's relationship with both himself/herself and the environment. By games, children learn how to express themselves, to be able to create various thoughts and the skills to be able to control the emotions that they experience. The function of the children's games is very important in child psychology. It is known that the games that the children play by using their motor skills allow them to develop physiologically as well as psychologically. The games, which allow the children to create their own selves and shape their characters and which they play psychologically and physiologically in an active manner, are of great significance. The period of childhood, which passes by playing games in front of a monitor, is perceived as a very dangerous situation for the children. By spending hours in front of the monitor without socialization, the children start missing the life skills, personal skills and friendships that they would learn from the traditional games. Gerede, a town which has always existed in the stage of history, is quite rich in terms of cultural values. It has rich folkloric assets in terms of its location, nature, cultural elements and the persons whom it has raised. In the study, the children's games are addressed in the Gerede sub province of Bolu. This study consists of four main sections. In the first section general information about Gerede is provided; in the second section the children's games are analyzed in a general framework; in the third section the children's games are narrated by the reference persons; and afterwards in the fourth section the games are analyzed in terms of the functional theory of folklore.