Initial Public Offering (IPO) short-term & long-term performances and evidence from Turkish ipos
Halka arzların kısa ve uzun vade performansları ve Türkiye örneği
  1. Tez No: 698751
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. NİYAZİ BERK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu tezde, Türkiye'deki halka arzların kısa ve uzun vadeli performansı ve potansiyel belirleyicileri araştırılmaktadır. Halka arz performansını etkileyen dört temel unsur vardır: 1- Satılan Değer (Şirket/Firmadaki Hisseler), 2- Satıcı (Hissedarlar) 3- Alıcılar (Yatırımcılar) 4- Aracılar (Araci kurumlar, Düzenleyiciler, Borsa gibi satış ortami vb.). 1990-2020 dönemini ve 422 şirketi kapsayan bu tezde, Türkiye piyasasından bu belirleyicileri temsil eden çeşitli halka arz değişkenlerinin 30 yıllık eğilimleri, Borsa İstanbul ve Sermaye Piyasası Kurulu verileriyle analiz edilmektedir. Bu unsurlarin özelliklerinin neredeyse sonsuz ve dinamik kombinasyonu, kısa vadeli ve uzun vadeli olumlu ve olumsuz getirilerle sonuçlanmistir. Türkiye piyasasında 422 halka arz için %10,86'lık ortalama normalleştirilmiş ilk halka arz getirisi ve %6,48'lik anormal normalleştirilmiş getiri gozlemlenmistir. Ancak, bu halka arzların 99'u veya %23,5'i ilk işlem gününde negatif getiri göstermiş olup, yıllar içinde Türkiye'deki halka arzlarda hem olumlu hem de olumsuz ilk gün getirileri gözlemlenmektedir. Ayrıca, 1. gün pozitif getirisi olan halka arzların %33.5'i 30. işlem gününde negatif anormal getiri göstermiştir; 1. gün negatif getirisi olan halka arzların %22.5'i 30. işlem gününde pozitif anormal getiri göstermiştir. Halka arz eğilimlerini ve performansını açıklamak için ayrıntılı grafiklerle birlikte doğrusal ve ikili lojistik regresyon modelleri tezde gösterilmiştir. Sonuç olarak tek başına ya da diğer başka değişkenlerle beraber yeterli açıklayıcı güce sahip belirleyici bir unsurun olmadığı ve su sebeple halka arzın kısa ve uzun vadeli performansını etkileyen firmaya özgü ve bilinmeyen / rastsal başka faktörlerin olması gerektiği savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkish IPOs' short-term and long-term performance and potential determinants are explored in this dissertation. There four key pillars impacting IPO performance: 1- Value Being Sold (Shares in Company/Firm), 2- Seller (Shareholders) 3- Buyers (Investors) 4- Agents (Underwriters, Regulators, Selling medium like Borsa, etc.). 30 years trends of various IPO variables representing these determinants from Turkish market are analyzed in this thesis covering 1990-2020 period and 422 companies with data from Borsa Istanbul and Capital Markets Board. An almost infinitive and dynamic combination of characteristics of these pillars resulted in positive and negative short-term and long-term returns. Evidence shows that the Turkish market experienced an average normalized first-day IPO return of 10.86% and an abnormal normalized return of 6.48% for 422 IPOs. However, 99 or 23.5% of these IPOs showed negative returns on the first trading day indicating that over the years both positive and negative first-day returns are observed across Turkish IPOs. Moreover, out of IPOs with 1st-day positive returns, 33.5% showed negative abnormal returns by 30th trading day; and out of IPOs with 1st-day negative returns, 22.5% showed positive abnormal returns by 30th trading day. Linear and binary logistic regression models together with detailed charts are presented to explain the IPO trends and performance. It's found that there is no single determinant with enough explanatory power nor there is a combination of other analyzed factors with strong explanatory power leading to the conclusion that there must other firm-specific and unknown/random factors impacting IPO short- and long-term performance overall.