Sıçanlarda favipiravir ve deksametazonun tek başına ve kombine halde over dokusu ve üreme fonksiyonuna etkisi. Biyokimyasal ve histopatolojik değerlendirme
The effect of favipiravir and dexamethasone alone and combined on ovary tissue and reproductive function in rats. Biochemical and histopatological evaluation
- Tez No: 698753
- Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA ULUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Yeni tip bir koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığı Aralık 2019'da ortaya çıkmış ve tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Halen COVID-19'a spesifik ve etkinliği kanıtlanmış bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Tedavi protokolleri salgının başından beri, yapılan çalışmalara göre güncellenmektedir. Bir RNA polimeraz inhibitörü olan favipiravir ülkemizde Mayıs 2020'de COVID-19 hastalarının tedavisinde kullanıma girmiştir. Oksijen takviyesi veya ventilatör desteği alan COVID-19 hastaları için deksametazonda tedaviye eklenebilmektedir. Bu ilaçların bildirilen yan etkileri dışında farklı sistemlere ait advers etki potansiyelleri bulunabilir ve izlenmelidir. Özellikle dişi üreme sistemine yönelik etkileri bilinmemektedir. Çalışmamızda, dişi sıçanlarda favipiravir ve deksametazonun tek başına ve kombine halde over dokusu ve üreme fonksiyonuna etkisini biyokimyasal ve histopatolojik olarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak yapılan bu çalışmada 32 adet albino wistar türü dişi sıçan kullanıldı ve sıçanlar sekizerli dört gruba ayrıldı. Birinci gruptaki sıçanlara herhangi bir ilaç uygulanmadı (kontrol grubu-SG). SG grubuna çözücü olarak diğer gruptakilerle aynı hacimde distile su verildi. İkinci gruba favipiravir 100 mg/kg dozda oral yoldan mideye verildi (FPR). Üçüncü gruba deksametazon 8 mg/kg dozda intraperitoneal (i.p) yoldan enjekte edildi (DEKSA). Son olarak dördüncü gruba favipiravir (100 mg/kg) + deksametazon (8 mg/kg) kombine olarak aynı yoldan uygulandı (FDA). Bu prosedür bir hafta boyunca tekrarlandı. Deney süresince her gün, bir kez smear alınarak östrus fazları takip edildi. Bu süre sonunda hayvanlar uyutuldu ve kalpten kan örnekleri (~2 cc) alınarak serum AMH seviyesine bakıldı. Daha sonra dekapitasyonla öldürülen hayvanların over dokuları çıkartıldı ve MDA, tGSH ölçümü yapıldı. Yine over dokusunda histopatolojik olarak hasar tespiti ve folikül sayımı ışık mikroskopu ile araştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda yer alan grupların AMH ölçümlerine bakıldığında SG ve DEKSA grubunda benzer olduğu, FPR ve FDA grubunda ise SG'ye göre daha düşük düzeyde olduğu görülmüş ancak bu farklılık anlamlı bulunmamıştır. Oksidatif stres açısından doku MDA düzeyine bakıldığında SG ve DEKSA grubunda benzer olduğu, FPR grubunda SG'nin yaklaşık iki katı, FDA grubunda ise SG'nin yaklaşık 6 katı olduğu görülmüştür. FPR ve FDA grubundaki doku MDA yüksekliği SG ve DEKSA grubuna göre, aynı zamanda FDA grubundaki doku MDA yüksekliği FPR grubuna göre anlamlı olarak bulunmuştur. X Antioksidan etkinlik açısından gruplar arasındaki tGSH düzeyleri karşılaştırıldığında ise SG ve DEKSA grubunda birbirine yakın seviyede olup FPR ve FDA grubunda anlamlı seviyede düşük olduğu görülmüştür. Yine FDA grubunda tGSH miktarının FPR grubundan anlamlı düzeyde daha düşük olduğu saptanmıştır. Gruplarda primordiyal folikül sayısı karşılaştırıldığında, FPR ve DEKSA grubunda SG'a göre daha düşük sayıda olan folikül sayısı istatistiksel olarak anlamlı değilken FDA grubunda SG'ye göre anlamlı derecede düşük folikül sayısına rastlanmıştır. Sonuç: Favipiravir ve/veya deksametazonun serum AMH düzeyini ve ovaryan primordial folikül sayısını azaltarak over rezervini olumsuz yönde etkileyebileceği, over dokusunda oksidan reaktiflerin miktarını artırıp antioksidan reaktiflerin miktarını azaltarak oksidatif strese neden olabileceği in vivo olarak gösterilmiştir. Hem COVID-19 hastalığı hem de tedavisinde kullanılan ilaçlar, üreme sisteminde içinde bulunduğu farklı sistemlere etki edebilmektedir. Çalışmamız bu açıdan değerli olduğu gibi yan etki, advers etki ve ilaç etkileşimlerinin araştırıldığı birçok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: COVID-19 disease, caused by a new type of coronavirus, emerged in December 2019 and affected the whole world. There is currently no specific and proven treatment method for COVID-19. Treatment protocols have been updated since the beginning of the epidemic, according to studies. Favipiravir, an RNA polymerase inhibitor, has been used in the treatment of COVID-19 patients in our country in May 2020. Dexamethasone can also be added to the treatment for COVID-19 patients receiving oxygen supplementation or ventilator support. Apart from the reported side effects of these drugs, the potential for adverse effects belonging to different systems may exist and should be monitored. Its effects, especially on the female reproductive system, are unknown. In our study, we aimed to evaluate the biochemical and histopathological effects of favipiravir and dexamethasone alone or in combination on ovarian tissue and reproductive function in female rats. Material and Methods: In this prospective study, 32 female albino wistar rats were used and the rats were divided into four groups of eight. The rats in the first group were not administered any drugs (control group-SG). SG group was given the same volume of distilled water as the solvent in the other group. To the second group, favipiravir was administered orally to the stomach at a dose of 100 mg/kg (FPR). The third group was given dexamethasone 8 mg/kg i.p. routed injected (DEKSA). Finally, favipiravir (100 mg/kg) + dexamethasone (8 mg/kg) combined was administered to the fourth group by the same route (FDA). This procedure was repeated for a week. During the experiment, estrus phases were followed by taking a smear once every day. At the end of this period, the animals were anesthetized and blood samples (~2 cc) were taken from the heart and serum AMH levels were measured. Then, the ovarian tissues of the animals killed by decapitation were removed and MDA and tGSH measurements were made. Again, histopathological damage detection and follicle count in the ovarian tissue were investigated with a light microscope. Results: When the AMH measurements of the groups in our study were examined, it was seen that they were similar in the SG and DEKSA groups, and were at a lower level in the FPR and FDA groups compared to the SG, but this difference was not found to be significant. When the tissue MDA level was examined in terms of oxidative stress, it was observed that it was similar in the SG and DEKSA groups, approximately twice the SG in the FPR group, and approximately 6 times the SG in the FDA group. Tissue MDA elevation in the FPR and FDA groups was found to be significant compared to the SG and DEKSA XII groups, while the tissue MDA elevation in the FDA group was found to be significant compared to the FPR group. When tGSH levels were compared between the groups in terms of antioxidant activity, it was observed that the levels were close to each other in the SG and DEKSA groups, but were significantly lower in the FPR and FDA groups. Again, the amount of tGSH in the FDA group was found to be significantly lower than the FPR group. When the number of primordial follicles was compared in the groups, the number of follicles that were lower in the FPR and DEKSA groups compared to SG was not statistically significant, while a significantly lower number of follicles was found in the FDA group compared to SG. Conclusions: It has been shown in vivo that favipiravir and/or dexamethasone may adversely affect ovarian reserve by decreasing the serum AMH level and the number of ovarian primordial follicles, and may cause oxidative stress by increasing the amount of oxidant reagents in the ovarian tissue and decreasing the amount of antioxidant reagents. Both the COVID-19 disease and the drugs used in its treatment can affect different systems in the reproductive system. As our study is valuable in this respect, there is a need for many studies investigating side effects, adverse effects and drug interactions.