İlköğretim matematik öğretmeni adaylarının temel geometrik kavramlara yönelik kavram imajlarının incelenmesi
A review of pre-service primary school mathematics teachers' concept images regarding basic concepts of geometry
- Tez No: 698759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA GÖKÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada; ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının“Doğru, Doğru Parçası, Işın, Kesişen Doğrular, Paralel Doğrular, Çakışan Doğrular, Dar Açı, Dik Açı ve Geniş Açı”kavramlarına yönelik kavram imajlarının belirlenmesi ve bu imajlarla Van Hiele Geometri Düşünme Düzeylerinin arasında bir ilişki olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın modeli karma yöntem araştırma desenlerinden olan iç içe karma desen olarak belirlenmiştir. Çalışmanın nitel boyutu Durum Çalışması, nicel boyutu Korelasyonel Araştırma ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 eğitim öğretim yılında İç Anadolu'da bir devlet üniversitesinin Eğitim Fakültesinde İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programına kayıtlı 50 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan 12 sorudan oluşan Temel Geometrik Kavramlar Formu ve Van Hiele Geometri Düşünme Testi ile toplanmıştır. Öğretmen adaylarının temel geometrik kavramlar formuna verdikleri cevaplar sonucunda Temel Geometrik Kavramlar Formunda boş bırakılan, cevabı okunmayan veya cevabın açık ve net olmadığı sorulara netlik kazandırılması amacıyla 17 öğretmen adayı ile de yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, öğretmen adaylarının doğru parçası ve ışın kavramlarını doğru kavramı ile açıkladıkları, çakışan doğrulara yönelik imajları ile kesişen doğrulara yönelik imajlarının birbiri ile tutarsız olduğu ve dar, dik, geniş açı kavramlarına yönelik imajlarının çoğunlukla doğru imajlar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study starts with identifying the pre-service primary school mathematics teachers' concept images regarding the concepts“Line, Line Segment, Ray, Intersecting Lines, Parallel Lines, Overlapping Lines, Acute Angle, Right Angle, and Obtuse Angle”, and then proceeds to investigate the potential relationship between these images and Van Hiele Levels of Geometric Thinking. The study employs nested mixed research pattern. The qualitative portion of the study is based on Case Study, whereas the quantitative elements are based on Correlation Analysis. 50 pre-service teachers registered in the Primary School Mathematics Teacher Training Program at the Faculty of Education at a state university in Central Anatolia, during the academic year 2018-2019 constitute the study group. Data analyzed in the study were gathered through the Basic Concepts of Geometry Form comprised of 12 questions, developed by the researcher, as well as Van Hiele Geometric Thinking Test. Once the pre-service teachers filled out the basic concepts of geometry form, semi-structured interviews were carried out with 17 pre-service teachers so as to clarify their answers to questions, or to come up with legible answers where the original answers were illegible, or where the question was left without an answer. The study found that the pre-service teachers provided accurate definitions of the line segment and ray concepts, whereas their concept images for overlapping lines and intersecting lines were often confused. Finally, their concept images regarding the concepts acute angle, right angle, and obtuse angle were, more often than not, accurate.