İş yaşam dengesinin işten ayrılma niyetine etkisinde iş tatmininin aracı rolü: Türkiye ve Azerbaycan arasında karşılaştırmalı bir araştırma
The mediating role of job satisfaction in the effect of work-life balance on the intention to leave: A comparative research between Turkey and Azerbaijan
- Tez No: 698767
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIZA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, işgörenlerin iş-yaşam dengesinin işten ayrılma niyetini etkilemesinde iş tatminin aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında 150 katılımcı Türkiye ve 153 katılımcı Azerbaycan'dan olmakla toplam 303 işgörenle anket çalışması yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Azerbaycan ve Türkiye'de özel sektörde çalışan beyaz yakalı işgörenler oluşturmaktadır. Katılımcılara, işten ayrılma niyeti, iş tatmini, iş-yaşam dengesi ve boyutlarına ilişkin soru formları ve demografik bilgi formu uygulanmıştır. Çevrimiçi anketler olarak katılımcılara ulaştırılan soru formlarından elde edilen verilere basit regresyon analizi, Pearson korelasyon analizi, One Way Anova testi ve bağımsız örneklem T-testi analizleri uygulanmıştır. Araştırmada özel sektörde çalışan işgörenlerin iş-yaşam dengesi, işten ayrılma niyeti ve iş tatmini ile ilişkili faktörler incelenmiştir. Ele alınan iş-yaşam dengesinin işten ayrılma niyetine etkisinde iş tatminin aracı rolünün olup olmaması üzerine yapılan herhangi bir çalışmanın Türkiye'de ve Azerbaycan'da olmaması, yabancı literatürde ise çok az olması nedeniyle söz konusu değişkenler arası ilişki ve etkilerin ortaya konmasının literatüre katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, iş-yaşam dengesinin işten ayrılma niyetin üzerinde pozitif, iş tatmininin ise işten ayrılma niyetin üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu görülmektedir. İş-yaşam dengesinin iş tatmini üzerinde anlamlı bir etkisi yoktur. Böylelikle iş-yaşam dengesi işten ayrılma niyeti üzerinde doğrusal olarak bir etkiye sahip olduğundan dolayı iş tatmininin aracılık etkisinin olmadığı ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the mediating role of job satisfaction in affecting the work-life balance of employees on their intention to leave. Within the scope of the study, a survey was conducted with a total of 303 employees, with 150 participants from Turkey and 153 participants from Azerbaijan. The sample of the research consists of white-collar employees working in the private sector in Azerbaijan and Turkey. Questionnaires regarding intention to leave, job satisfaction, work-life balance and its dimensions and a demographic data form were applied to the participants. The data obtained from the questionnaires delivered to the participants as online surveys were subjected to simple regression analysis, Pearson correlation analysis, One Way Anova test and independent sample T-test analysis methods. In the research, the factors related to the work-life balance, intention to leave and job satisfaction of the employees working in the private sector were examined. It is considered that revealing the relationship and effects between these variables will contribute to the literature, since the study in which job satisfaction has a mediating role in the effect of the work-life balance on the intention to leave is not available in Turkey and Azerbaijan, and there are very few studies on this topic in the foreign literature. In line with the findings obtained in the research, it is seen that work-life balance has a positive effect on the intention to leave, and job satisfaction has a negative effect on the intention to leave. Work-life balance does not have a significant effect on job satisfaction. Thus, since work-life balance has a linear effect on intention to leave, it can be argued that job satisfaction does not have a mediating role.