Mass empowerment in democratic transition: The case of Turkey
Siyasi döngü ve demokratik öğrenim: Türkiye'den bir örnek
- Tez No: 698766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, otoriter tek parti rejimlerinden demokratik rejimlere geçişte toplumun rolünü öne çıkarmayı hedef almaktadır. Otoriter tek parti rejimi olarak tanımlanan yönetim sistemlerinin gücü tek elde birleştirme ve muhalefeti baskılama karakteristikleri dolayısıyla alternatif görüşleri dışarıda tutan bir yapıya sahip olarak kategorize edilebilir. Bu sebeple, tek parti otoriter rejimlerin güç ayrımı ve ortak karar mekanizmalarına zıt sistemler olduğu söylenebilir. Türkiye'nin kurulması ile başlayan tek parti rejimi, baskı seviyesini artıran otoriter tavrı ile Cumhuriyet Halk Fırkası tarafından yönetildi. 1923'te kuruluştan 1950'de çoklu parti seçimlerine kadar devam eden tek partili siyasal ortamın yıkılması, bu sistemi kuran ve yaşatan rejimin kendisi tarafından başlatıldı; literatürün kalanı ile kıyaslandığında zıt tanımlanabilecek olan bu rejim hareketi, tek parti sisteminin hızlı ve barışçıl bir şekilde yıkılması ile son buldu. Bu tez, rejim değişimin arkasında toplumsal hoşnutsuzluğun bulunduğunu savunuyor. Çalışmada, ilgili kurumsal profiller ve değişimler incelenerek ve dönemsel istatistiki veriler ile desteklenerek ulaşılan sonuç, uzun süreli olarak bastırılan ve toplumsal ve siyasal bildirim sağlayamayan toplumların, otoriter bir rejime karşı muhalif liderleri motive edebileceği ve başarıya ulaştırabileceği yönündeki tezi destekler nitelikte.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the boundaries of mass agency in facilitating regime transformation from a single-party authoritarian regime. Such single-party variants of authoritarianism are characterized by repressive practices against opposition attempts, silencing of the renegade segments of the population, and power accumulation to a single figure. To this aim of regime survival, most single-party regimes are reluctant to relinquish political power and control, in order to ensure regime stability and longevity. The single-party era witnessed by early Republic Turkey carries the same characteristics of single-party authoritarianism; power accumulation, establishment of control over dimensions of life such as social or economic, and sole responsibility in dictating the trajectory of the regime. Despite the ultimate control of the regime for a prolonged period of 25 years, the regime preemptively democratized in a matter of five years, under the leadership of the authoritarian figures themselves. The procession of events leading up to the transition effort and the extensive historical background of the case suggests the influence of mass resentment on opposition motivation to challenge the regime, which ultimately ends with regime transformation. This study takes a qualitative approach of process-tracing to establish a robust descriptive base of analysis for the investigation of mass empowerment in regime transformation. Tentative conclusions reached by the study suggest that mass agency may be a crucial variable in a wide variety of regime transformations from authoritarian regimes and that resentment may be an essential part of inciting mass agency against the authoritarian regime.