Re-opening of halki theological school: Between politics, religion and international relations
Heybeliada Ruhban Okulu'nun tekrar açılması: Politika, din ve uluslararası ilişkiler arasında
- Tez No: 698772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA UMUT TÜREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Heybeliada Ruhban Okulu (“HRO”), İstanbul'daki Fener Rum Patrikhanesine bağlı olarak 1844-1971 yılları arasında Heybeliada Ümit Tepesinde bulunan yerleşkesinde, Ortodoks teoloji konusunda üst düzey din adamları yetiştiren bir ilahiyat kurumu olarak faaliyet göstermiştir. Kuruluşundan itibaren şu anki Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos da dahil olmak üzere birçok din adamı yetiştiren okul, 1971 yılında anayasa Mahkemesi'nin Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nun bazı maddelerini iptal etmesi sonucu kapatılmıştır. Akademik çevrelerin ve kamuoyunun yakından takip ettiği bu konu pek çok yönüyle tartışılmış ve araştırmalara konu olmuştur. Bu tez dinin uluslararası ilişkiler üzerindeki rolünü tartışarak bu çerçevede HRO'nun yeniden açılabilmesi konusundaki çeşitli yaklaşım ve politikaları devlet ve Türk Rum azınlığı perspektiflerinden ele almaktadır. İlk zamanlarda oldukça ılımlı bir tutumun izlendiği fakat bir sonuca ulaştırılamayan politikaların izlendiği 2002-2019 dönemine odaklanmış olan bu tez, bu çözümsüzlüğün nedenini çalışmalarının merkezine koymaktadır. Ayrıca HRO ile ilgili kişiler tarafından güdülen politikalar ve sürdürülen çalışmalar da tezin incelediği bir başka alandır. AB ile yakınlaşma sürecini takip eden demokratikleşme ve insan hakları konularında yapılan iyileştirmeler okulun kalıcı olarak açılabilme ihtimalini arttırmışsa da Türkiye'nin son dönemde benimsediği görece bağımsız politikalar ile paralel olarak konu henüz bir çözüme ulaştırılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Halki Theological School (“HTS”) had educated top tier Orthodox priests including the current Greek Orthodox Patriarch Bartholomew, between the years of 1844 – 1971 under the authority of Greek Orthodox Patriarchate of the Phanar. The institution remains closed to higher education since 1971 after a Constitutional Court decision annulled associated articles of Private Education Institutions Law. Since then, the issue has been discussed widely and has been under the scrutiny of scholars. This thesis explores the issue by discussing the role of religion in international relations and continues with the motives and rationales behind various policies on re-opening of the HTS from the perspectives of the state and the Greek Orthodox minority. The study focuses on the 2002-2019 period, which has witnessed both very favorable and equally unfavorable approaches to the issue and the question of what caused these significant swings is the main question researched in this thesis. The endeavor by actors associated with the HTS is another aspect that is explored in this thesis. The rapprochement with the EU and the following democratization and human rights improvements had increased the possibility of a viable solution to the HTS case, however the succeeding recovery in Turkey's economic power resulted in its ability to pursue more independent and authoritarian policies and caused the stalemate to remain unresolved.