İnternet tabanlı yatırımcı ilişkileri ile hisse senedi getirileri arasındaki ilişki: BİST imalat sektöründe bir uygulama
The relationship between internet-based investor relations and stock returns: An application in the BIST manufacturing sector
  1. Tez No: 698773
  2. Yazar: BETÜL SARIÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY ORÇUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Halka arz olmuş işletmelerin yatırımcılarına karşı ilişkilerini devamlı kılabilmek ve piyasada uzun dönemde varlıklarını sürdürebilmek için yatırımcılarla sürekli iletişim halinde olmaları önem taşımaktadır. Yatırımcılarla olan iletişim ile birlikte işletmelerin piyasa değeri de etkilenmektedir. Günümüzde teknolojik gelişmelerin geldiği nokta itibari ile işletmeler, yatırımcıları ve piyasayı bilgilendirme bakımından geleneksel yöntemler (basın açıklamaları, tanıtım gezileri, vb.) yerine internet tabanlı iletişime yönelmektedir. Bu çalışmanın amacı, Borsa İstanbul imalat sektöründe, hisse senetleri işlem gören işletmelerin internet tabanlı yatırımcı ilişkileri skorlarının belirlenmesidir. Analiz sonucunda, işlemelerin yatırım skorları incelendiğinde, 01.01.2018 – 30.11.2019 dönemi için CCOLA en yüksek orana sahip işletme olurken; TKURU en düşük orana sahip işletme olarak bulgulanmıştır. İşletmelerin yatırımcı ilişkileri skorları ile hisse senedi getirileri arasında gerçekleştirilen basit doğrusal regresyon analizine göre ise, iki değişken arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
It is important for companies that have been offered to the public to be in constant communication with investors in order to maintain their relations with their investors and to maintain their existence in the market in the long term. Along with the communication with the investors, the market value of the enterprises is also affected. Today, as of the point where technological developments have come, businesses are turning to internet-based communication instead of traditional methods (press releases, promotional trips, etc.) in terms of informing investors and the market. The aim of this study is to determine the internet-based investor relations scores of the companies whose stocks are traded in the Borsa Istanbul manufacturing sector. As a result of the analysis, when the investment scores of the embroidery are examined, CCOLA has the highest rate for the period 01.01.2018 - 30.11.2019; TKURU was found to be the enterprise with the lowest ratio. According to the simple linear regression analysis performed between the investor relations scores of the enterprises and the stock returns, no significant relationship was found between the two variables.