Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının web sitelerindeki yatırımcı ilişkileri içeriklerinin analiz edilmesi
The content analysis of the investor relations website i̇n the real estate investment trusts
  1. Tez No: 438222
  2. Yazar: SAVİYA LAFDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada şirketlerin internet sitelerini yatırımcı ilişkileri yönetimi adına nasıl kullandıklarına ilişkin bir araştırma yapılmıştır. Çalışmada incelenen şirketler Türkiye'de gayrimenkul yatırım ortaklığı alanında faaliyet gösteren Borsa İstanbul'da hisse senetleri işlem gören şirketlerdir. Bu şirketlere ait internet siteleri üzerinden yatırımcı ilişkileri uygulamalarındaki başarıya dair inceleme yapılmıştır. İnceleme süresince Türkiye Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD)'nin Yatırımcı İlişkileri Ödülü için kullandığı değerlendirme soruları kullanılmıştır. Bu kapsamda TÜYİD'e ait Skorkart ölçeğinde olduğu üzere üç farklı kategori altında (Faaliyet Raporu, Finansal Sonuç Açıklama, İnternet Sitesi) her bir şirket için 170 adet soruya cevap aranmıştır. Bu sayede hisse senetleri Borsa İstanbul'da işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketlerinin, yatırımcı ilişkileri yönetimi uygulamaları açısından birbirleri ile karşılaştırması yapılmıştır. 2016 yılı itibari ile incelenen internet siteleri üzerinden elde edilen sonuçlara göre gayrimenkul yatırım ortaklığı sektöründe, yatırımcı ilişkileri uygulamaları konusunda en güçlü şirketin HLGYO olduğu görülmüştür. Tüm şirketleri içeren sonuçların yorumlanması ile gayrimenkul yatırım ortaklığı sektöründe web tabanlı yatırımcı ilişkilerinin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study evaluated companies' investor relations management through internet websites in Real Estate Investment Trust sector. The study analyzed all companies in Istanbul Stock Exchange and were operating in the field of Real Estate Investment Trust sectors. Questions used in the study were the same that used from Turkish İnvestor Relations Society (TÜYİD) for investor relation awards, a set of questions which had been conducted to examine investor relations section on the website of the companies. In this context, refer to TÜYİD's scorecard, there are three categories (annual reports, financial disclosure, and website contents) that seek to give the answers of 170 questions for each company. Therefore, all of Real Estate İnvestment Trust companies that listed on Istanbul stock exchange market have been all put together for comparison to one another. By 2014, according to the results obtained through the website in real estate investment trusts sector, the investor relations of HLGYO company was found as the most powerful one compared to other companies. Thus, Investor relations department was generally evaluated in Real estate investment trust companies.