Glomerulonefritlerde TNF-alfa varlığı ve kronik glomerulonefrite gidişte fibronektinin rolü
  1. Tez No: 69878
  2. Yazar: ZEKAİ ERMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Nefrolojide karşılaşılan sorunların büyük bir kısmını glomerül hastalıkları ve özellikle glomerulonefritler oluşturur. GN'ler primer ve sekonder olarak gelişebilir. Primer GN'lerin oluşumunda immün ve nonimmün mekanizmalar rol oynar. İmmün mekanizmaların yol açtığı GN'de immün zedelenme aracıları etkili olmaktadır. İmmün zedelenme aracılarından olan sitotoksik sitokinlerden TNF-a (cachectin), Fibronektin(FN) GN patogenezinde önemli bir yere sahiptirler. Çalışmamızda GN'lerde TNF-a varlığı ve glomerüler hasardaki önemi ve kronik faza gidişte FN'in rolü araştırıldı. Materyal olarak Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'na gelen böbrek biyopsileri kullanıldı. GN tanısı alan biyopsilerin parafın doku kesitlerinde FN ve TNF-a, immünoperoksidaz teknikle boyanarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY Most of the problems seen in nephrology involves glomerular disorders and speciality glomerulonephritis. GN might develop as primer or seconder affairs. Immunity damage mediators could be effective in GN. Mediators of immunity damage which is cytotoxic cytokins such as TNF-a, and one of integrins, FN, play important roles in pathogenesis of GN. In our study, we examined existence of TNF-a in GN and its importance in glomerular damage, and role of FN was investigated for chronic phase development. Kidney biopsies which were delivered to pathology department of medical school at university of Atatürk were used as materials. FN and TNF-a were shown in paraffin tissue sections diagnosed with GN by using immunoperoxidase staining technique.