Trofoblastların aggresifliğinin ve malign potansiyelinin immünohistokimyasal olarak P53 ve AgNOR metodu ile belirlenmesi
- Tez No: 69877
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Gestasyonel Trofoblastik Tümörler, histolojik özellikleri ve biyolojik davranışları açısından heterojen karaktere sahip bir tümör grubudur. GTT tipi ile hastanın tedavi ve prognozununun belirlenmesinde bir tümör-süpresör gen olan p53 genindeki mutasyon ve bir proliferatif indeks belirleyicisi olan nükleus ortalama AgNOR sayısının tümör tiplerine göre oranları ve bu değerlerin histopatolojik parametrelerle arasındaki ilişkinin retrospektif olarak araştırılması amaçlanan çalışmamızda 91 olgunun analizi yapılmıştır. Çalışmamızın sonucunda, mutant p53 için nükleer pozitiflik oranının ve nükleus ortalama AgNOR sayısının hidatiform molden persiste mole ve koryokarsinoma doğru gidildikçe anlamlı bir şekilde arttığı ve bu parametreler ile trofoblastlarda mitoz sayısı ve trofoblastlardaki atipi arasında çok anlamlı bir pozitif ilişki bulunmuştur. Bu sonuçlar, nükleer p53 pozitiflik oranının, nükleus ortalama AgNOR sayısının, trofoblastlarda mitoz sayısının, trofoblastik atipinin ve trofoblastik proliferasyonun hastalığın tanısında, hastanın prognozunun ve tedavisinin belirlenmesinde çok önemli kriterler olduğunu göstermiştir. Bu verilerin sonucunda, GTT'lerin tanısında ve hastanın tedavisinin belirlenmesinde histopatolojik kriterler ile birlikte p53 nükleer pozitiflik oranı ve nükleus ortalama AgNOR sayısının kullanılmasının çok faydalı olacağını düşüncesindeyiz. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY Gestational trophoblastic tumors are heterogen tumor group due to their histologic features and biological behavior. The mutation on p53 gene that is tumor supressor gene and is marker of establishing type of GTTs and prognosis of patient, mean number of nucleus AgNOR according to diseases ratio which is indication of proliferative index and association between these values and histopathologic parameters were retrospectively examined in 91 cases. In this study, the ratio of nuclear positivity for p53 and mean number of AgNOR have been observed to be gradually and significantly increasing from hidatidiform mole to persistant mole and to choriocarcinoma, and relation between mitosis number in trophoblast with these parameters and atypi in trophoblasts have been found out to be significant. It has been proposed that the ratio of nuclear p53 pozitivity, mean nucleolar AgNOR number, number of mitosis in trophoblasts, atypi of trophoblasts, and trophoblastic proliferations can be used for diagnosing of disease, establishing of patient's prognose and determining of treatment. As result of these, we may conclude that using of the ratio of p53 positivity and nuclear AgNOR number as well as histopathologic criterias for diagnosing of GTTs and determining of the treatment might be beneficial. 55