Kronik viral hepatitlerin geçmişte ve günümüzdeki sınıflandırılmaları
  1. Tez No: 69879
  2. Yazar: FAZLI ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Viral hepatitler dünyanın birçok ülkesinde başta gelen sağlık sorunlarından birisidir. Özellikle siroza dönüşebilmesi ve hepatosellüler karsinom riski taşıması sebebiyle kronik hepatitler, son derece ciddi takip edilmesi gereken bir klinikopatolojik durumdur. Bu çalışmada viral kaynaklı 34 kronik hepatit vakası klinik, laboratuvar, histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak incelenmiştir. Daha sonra histolojik aktivite indeksine göre sınıflandırılmıştır. Vakaların %70,6'sını HBV, %29,4'ünü ise HCV grubu oluşturmuştur. HBV grubunda yaş ortalaması 40, HCV grubunda yaş ortalaması 43 olarak bulunmuştur. Halsizlik en sık semptomdur. Hepatomegali %73,5 oranında saptanmıştır. Serum transaminaz düzeyleri 23 hastada yüksek bulunmuştur. Transaminaz düzeyleri ile hastalığın aktivitesi arasında tam bir korelasyon bulunamamıştır. Histopatolojik olarak, HBV grubunda sitoplazmada buzlu cam görünümü, Kupffer hücre hiperplazisi ve safra pigment birikiminin daha sık olduğu saptanmıştır. HCV grubunda ise safra duktus hasan ve proliferasyonu, portal alanda lenfoid folikül oluşumu, yağlanma ve asidofîlik cisimcik oluşumunun belirgin olarak daha yüksek oranda olduğu tesbit edilmiştir. Yapılan immünohistokimyasal boyalarlar da bu spesifik etiyolojik ajanların varlığı teyid edilmiştir. Bu bulgular ışığında yukarıdaki morfolojik verilerin kronik HBV ve HCV infeksiyonlarının ayırıcı tanısında Histolojik aktivite indeksinin (Knodell Skoru) fibrozis kategorisi ayrı tutularak yapılan değerlendirmede, HBV grubunda vakaların 5 tanesinin minimal, 7 tanesinin hafif, 6 tanesinin orta ve 6 tanesinin de ağır kronik hepatit kategorisinde yer aldığı görülmüştür. HCV grubunda ise 3 vaka hafif, 7 vaka orta kronik hepatit kategorisindedir. Bu grupta minimal ve ağır kronik hepatit vakası bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY Viral hepatitis is one of the serious health problems in many countries. Because of the rise of hepatocellular carcinoma and chirosis, its management must be done carefully. In this study, clinical, labrotory, histopathologic and immunhistochemical findings of 34 patients with chronic hepatitis have been eveluated, and classified accordig to their histopathologic activity index. Of the cases 70.6% had HBV and 29.4% had HVC infection. The mean age was 40 years in HBV group and 43 years in HCV group. The most frequent symptom was fatigue. Hepatomegaly was present in 73.5% of the cases. In 23 patients serum transaminase levels were high. There weren't any correlation between transaminase levels and activity of the disease. There were ground glass appearence in cytoplasms, Kupfer cell hyperplasia, bile pigment accumulation in HBV group, whereas bile duct injury and proliferation, lymphoid follicles in portal area, fat deposition and acidophilic body formation in HCV group. These findings were also approved by immunhistochemical tecniques. We concluded that these morphologic findigs are useful in differential diagnosis of HBV and HCV infections. ~ According to histopathologic activity index (Knodell Score) there were 5 minimal, 7 light, 6 mild, and 6 severe chronic hepatitis in HBV group, and 3 light, 7 mild in HCV group.